По повод 96-ата годишнина от рождението на писателя Йордан Радичков днес пред паметника му в парк „Монтанезиум“ в Монтана бяха поднесени венци и цветя от ученици и учители от Седмо средно училище „Йордан Радичков“ и от служители на общинската администрация, начело със заместник-кмета Тихомир Трифонов. Въпреки дъждовното време десетки хора се събраха, за да почетат паметта на големия писател.
В рамките на годишнината в Регионалната библиотека „Гео Милев“ в Монтана бяха връчени награди на децата, прочели най-много книги в маратона на четенето. Директорът на библиотеката Анелия Иванова-Тодорова подари книги и енциклопедии на деца, които в периода 23 април – 31 август тази година са посещавали библиотеката и са прочели най-много книги. Тя съобщи, че в тазгодишния маратон са участвали 117 деца от първи до седми клас, като голяма част от тях са прочели над 10 книги, а някои – значително повече. Победител в маратона във възрастовата група от пети до седми клас е Валентина Цветанова, ученичка в шести клас в Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Монтана. Тя е прочела 69 книги за около четири месеца.
Йордан Радичков е роден и прекарал детството си в село Калиманица край Монтана, което вече не съществува, тъй като е потопено под язовир „Огоста“ преди около 45 години. Приживе писателят многократно е заявявал, че черпи сюжети за творчеството си от „прекрасния български Северозапад“. В негова чест в Монтана и Берковица са изградени паметници, а всяка година на рождения му ден – 24 октомври – местните организират културна програма с различни прояви.
/ХК/



































