Постоянната комисия по заетост отложи съгласуването на държавния план-прием за учебната 2025/2026 година във Великотърновска област

0
2



Постоянната комисия по заетост отложи съгласуването на държавния план-прием за учебната 2025/2026 година във Великотърновска област, съобщиха от Областната администрация.

Новият план-прием за училищата във Великотърновска област ще бъде изготвен, след като беше отложено съгласуването му с държавния план-прием на днешното редовно заседание на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие на област Велико Търново. Заседанието бе водено от областния управител Ивайло Здравков, а в дневния ред бе включено съгласуването на държавния план-прием за учебната 2025/2026 година, предложен от Регионалното управление на образованието (РУО). След гласуване проектът бе върнат за преработка.

Преди това началникът на РУО инж. Розалия Личева представи проекта, като припомни, че на територията на областта има 16 средни училища, 15 професионални гимназии, три профилирани гимназии и две обединени училища. Броят на учениците, които завършват седми клас е 1691, през миналата година те са били 1776.

Проектът за държавния план-прием за следващата учебна година предвижда утвърждаването на 72 нови паралелки, като 49 от тях трябва да са професионални, а останалите 23 – профилирани. „За съжаление, тенденцията за намаляване броя на учениците е устойчива в последните няколко години, което води и до разкриването на по-малко паралелки на територията на областта“, коментира инж. Личева.

Областният управител Ивайло Здравков уточни, че от Община Златарица е постъпило предложение за разкриване на две паралелки – една маломерна с минимален брой, девет ученици в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Златарски“ по специалност „Техник-механизатор“ и две половинки в Средното училище „Св. св. Кирил и Методий“ по специалностите „Хлебар-сладкар“ и „Техник по транспортна техника“. В предложението на РУО липсва класът в професионалната гимназия, като инж. Личева обясни, че няма необходимия брой ученици, които да го запълнят.

Тя посочи и, че казусът съществува от няколко години, че РУО има информация, че младежите не посещават учебни занятия и качеството на образование в тази паралелка не е на достатъчно високо ниво. Представител на Община Златарица защити предложението с довода, че учениците, завършващи седми клас са общо 26, а за двете паралелки са необходими 21 деца и изрази опасение, че ако има нулева година за прием в училището, то е обречено на закриване, защото вероятно ще има отлив от страна на ученици и учители.

Областният управител подложи на гласуване предложението на РУО и то не бе прието от комисията. Проектът бе върнат за преправяне и включване на паралелката в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Златарски“. Предстои в кратък срок да бъде изготвен нов план-прием, който отново да бъде гласуван от комисията, уточниха от Областната администрация.

 



Източник БТА