Постамент с надпис, посветен на бог Меркурий, откриха археолози в Нове

0
92



Постамент с надпис, посветен на бог Меркурий, откриха археолозите в Нове. За първи път в над 60-годишните проучвания в римския лагер е намерен епиграфски паметник, посветен на римското божество, покровителстващо търговията, каза за БТА археологът д-р Марин Маринов от Историческия музей в Свищов.

По думите през този сезон са проучвали комплекса, обособен непосредствено западно от лагера на Първи Италийски легион – Нове. Финансирането е осигурено от Министерство на културата, като част от средствата са предвидени и за укрепващи и реставрационни дейности на разкритите архитектурни структури и движими находки.

Проучванията на д-р Марин Маринов и неговия екип са продължение на дългогодишните изследвания в този сектор на доц. Павлина Владкова. Тук преди години са намерени надписи с посвещения на Минерва, на Аполон и Диана, както и многобройни фрагменти от архитектурни детайли – бази, колони, фризове, използвани вторично като строителен материал при изграждането на сградата от IV век.

Новооткритият постамент вероятно е издигнат от легата (генерала) на легиона, чието име също се среща за пръв път в епиграфски паметник и допълва списъка на заемащите този висок военен чин и командвали долнодунавска военна единица.  Посвещението от лице с най-високото военно звание доказва официалния характер на честването на култа. В тази част от контролираната и охранявана от легиона зона са били съсредоточени богати жилища, многобройни храмове и светилища, занаятчийски комплекси.

На база на разкритата богата жилищна цивилна сграда и находките – бронзови статуи, посвещение от сенатор, вносни керамични и стъклени съдове и лампи, амфори и други артефакти, археолозите смятат, че през периода от последна четвърт на II и през III век тук е съществувала резиденция, в която са отсядали богати търговци от всички краища на империята, цивилни лица с високи позиции в администрацията на провинция Долна Мизия и в столицата Рим, посочи д-р Маринов. Епиграфското разчитане на надписа, посветен на Меркурий, е поверено на д-р Николай Шаранков от СУ „Св. Климент Охридски“, който ще даде повече светлина върху детайлите от текста на латински език, каза още Маринов.

Сред находките, открити в лагера през годините, е известна и една оброчна плочка с изображение на Минерва и Меркурий, но без надпис и няколко бронзови статуетки – всички изработени в местните бронзолеярски ателиета. Близо десет геми също са открити в Нове с изображение на божеството, но тях изследователите свързват по-скоро с мода в ювелирното изкуство, отколкото с популярност на култа, посочи Маринов.

Откритите паметници свидетелстват косвено, че около легионерския лагер край Нове е функционирало добре развито търговско селище, посочи Маринов. Той допълни, че очаква още интересни находки.

През следващите три месеца проучванията в Нове ще продължат – на терен ще работят специалисти от Българо-полската експедиция, в която ще се включат екип от Познанския университет, два екипа от Варшавския университет и един от Националния археологически институт с музей при БАН.



Източник БТА