Откриване на фотографската изложба „По следите на Михайло Парашчук“ се състоя тази вечер в Перник. Експозицията е посветена на творчеството на известния украинския скулптор и приноса му към българската архитектура.
Сред гостите бяха посланикът и заместник-посланикът на Украйна у нас – Олеся Илашчук и Анна Тертична, областният управител на Перник Людмил Веселинов и кураторът на изложбата Иво Милев.
Експозицията е съвместна между посолството на Украйна и Държавна агенция „Архиви“. Тя предлага „уникален поглед върху живота и творчеството на Парашчук“, а Перник е вторият град, в който гостува след София.
Милев посочи, че украинския творец е работил по над 60 сгради у нас. Сред най-известните от тях са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Българската народна банка, Българската академия на науките и др. Участва и при строежа на Двореца на културата в Перник.
„Интериорната и екстериорната декоративна украса на сградата са негово дело, както капителите и колониите в централното фоайе, и на втория етаж. По негови проекти и изпълнение са изработени още колонадата на централната фасада, капителите и конзолите“, каза кураторът. Той обясни още, че художникът изгражда сътрудничество с водещи български архитекти при проектирането на знакови сгради в столицата и из цялата страна.
„Възприемам изложбата като своеобразна реставрация на паметта за този изключителен автор, който умело борави със скулптурата и я интегрира в архитектурните шедьоври на България. Тук ще видите огромен разказ, който благодарение на куратора е поднесен по великолепен и атрактивен начин за пернишката публика“, заяви областният управител на Перник Людмил Веселинов.
Посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук отбеляза, че гостуването на експозицията в Перник е символично, защото се случва в навечерието на третата годишнина от началото на руската война срещу Украйна.
„Михайло Парашчук, подобно на десетки хиляди украинци преди сто години също бяга от руската окупация на Украйна в рамките на измамния хибриден проект за създаване на Съветски съюз и единственото му спасение беше силата на изкуството“, каза Илашчук. Тя допълни, че в продължение на десетилетия посолството на Украйна последователно работи за възстановяването на доброто име на изтъкнатия украинец, репресиран по време на социалистическата епоха.
След Перник изложбата „По следите на Михайло Парашчук“ предстои да гостува в Кърджали, Бургас, Варна и др.