Поетът Иван Атанасов представя днес в Плевен новата си книга „Ръката на бога“

0
4



Поетът Иван Атанасов представя днес в плевенската художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ новата си книга „Ръката на бога“. Тя е по репродукции на френския скулптор Роден, съобщи за БТА авторът.

„Ръката на бога“ е разделена на седем цикъла. Тази година навършвам 77. Книгата е посветена на тази годишнина. Оказа се, че и местата, където съм живял, са седем. Тръгнах от родното си село Деков. Избрах Ловеч за столица на моя живот. Но Тюмен, в бившия Съветски съюз, е градът, където намерих себе си като човек и поет“, каза още Атанасов.

Седемте цикъла носят имената на населените места, в които е преминал досега животът му. Всяко едно от 60-те стихотворения, намерили място в книгата, е писано в едно от тях: Деков, Ловеч, Тюмен, Волоколамск, Москва, Губкин и Плевен. 

Той добави, че в литературата се възхищава от творци, които от деца се мечтаели да станат поети или писатели. Самият той е започнал на 27 години. Като млад е бил футболист.

Водеща на представянето ще бъде младата плевенска поетеса Дария Георгиева. Трима поети Иван Антонов, Кънчо Великов и самият Иван Атанасов ще четат стихотворения от книгата. Между тях ще има музикални паузи.

Поетът е випускник на литературния институт „Максим Горки“ в Москва. Първата му книга е „Билети за рая“, която той издава веднага след дипломирането си. След това излиза „Библия на душата“. В творчеството му има книги с миниатюри, импресии и  есета. Написал е и четири есеистични повести, посветени на Левски, Ботев, Вапцаров и на наши сънародници, прославили България. В момента е председател на Национален независим литературен кръг „Кайлъка“.

Нашия литературен кръг от 20 години издава списание „Кайлъка“, което излиза четири пъти в годината. Това е издание за изкуство, култура и спорт. Следващия месец ще представим новия му брой“, добави поетът.

Съорганизатори на представянето са община Плевен, Национален независим литературен кръг „Кайлъка“, Международно творческо сдружение „Сцена на духовността“, Творителница „О`Писменехъ!“ и Народно читалище „Пробуда -1990“ – Плевен.



Източник БТА