Под тосканското слънце – 80 000 „мрънкаха“ с Green Day в жарка Флоренция

0
182


Пънкът риташе в люлката на Ренесанса, а татуировката и спомените за олющена кожа си струваха всяка една секунда

Флоренция – градът, пропит с ренесансова история и изкуство, обикновено е свързан не с XXI век. Но на 15 юни се превърна в епицентър на съвременната контракултура – домакинства на едно от най-значимите събития в европейския музикален календар – фестивала Firenze Rocks, и доказа, че пънкът не просто е жив, той рита. В този ден, който съвпадаше и със световния празник Деня на бащата, градът прие легендарната пънк рок група Green Day, чието изпълнение не само разтърси поляната Visarno Arena със своята енергия, но и отправи мощно политическо послание, което резонира далече отвъд границите на сцената.

Firenze Rocks се е утвърдил като най-големия музикален фестивал в Италия, привличайки широка публика от цялата страна и чужбина. От своето създаване през 2017 г. фестивалът е домакин на емблематични артисти, обхващащи поколения и музикални жанрове, като Foo Fighters, Aerosmith, Guns N’ Roses и Iron Maiden. Това го прави ключово събитие в европейския рок календар, привличайки стотици хиляди посетители. През 2025 г. градът прие 500 000 посетители, което подчертава мащаба и значимостта на събитието.

Провеждането на мащабен рок фестивал като Firenze Rocks в историческия Parco delle Cascine създава уникален контраст и същевременно хармония между ренесансовата история и съвременната рок култура. Флоренция е град с изключително богато културно и музикално наследство, родно място на операта през XVI век, благодарение на Camerata dei Bardi, и на пианото (фортепианото) около 1700 г. Този фестивал не просто привлича рок музика, а я интегрира в тъканта на един град, който винаги е бил център на изкуствата. Така Флоренция доказа способността си да бъде едновременно пазител на миналото и двигател на съвременните културни тенденции.

15 юни 2025 г. бе Ден на бащата. Съвпадението на този празник, свързан със семейството, наследството и предаването на ценности, с хедлайнерското изпълнение на Green Day добави символичен слой към събитието. Green Day, като група с дълга история на политически послания и песни, които често засягат теми като изгубена невинност, бунт и търсене на идентичност – като American Idiot, Jesus of Suburbia и Wake Me Up When September Ends – носят със себе си определен “бащински” авторитет в пънк рока. Много от техните фенове са израснали с музиката им, а сега я споделят със своите деца. Това съвпадение засили емоционалната връзка на публиката с групата, особено когато се изпълниха песни като Good Riddance (Time of Your Life), която често се асоциира с преход и носталгия.

Преди да се стигне до появата на Green Day обаче, се появи истинската звезда на деня. Човекът с маркуча, който oхлаждаше хората. На 39-градусовата жега от услугите му се възползва и басистът на Green Day Майк Дърнт. Даже си разменихме две думи – впечатли се от тениската ми с надпис “Не съм израснал, слушайки пънк рок, за да се поклонят пред фашистите”. Е, скоро в Торино щях да разбера, че не важи за дъжда, но това е съвсем друга история за друг пънк фест. А във Флоренция вода за пиене не се продаваше. Просто искаш от охраната и ти дават шише. Някои промоутъри по балканските ширини има да се учат…

Очакването, подсилено от репутацията на фестивала за “наелектризираща атмосфера” и “вихрушка от емоции и звукова мощ”, придаде колективно предчувствие. Това предчувствие, съчетано с факта, че Green Day бяха хедлайнери и са известни с енергичните си изпълнения, гарантираше, че публиката ще бъде силно ангажирана, превръщайки индивидуалните очаквания в споделено, мощно преживяване.

Green Day излязоха на сцената на Visarno Arena в 21,30 ч. Началото на техния сет често включва интропесни като Bohemian Rhapsody на Queen, Blitzkrieg Bop на Ramones и Intro Theme с елементи от The Imperial March. Това незабавно запалва тълпата. Използването на емблематични рок химни преди собственото им изпълнение е повече от просто загрявка – това е ритуал, който обединява публиката. Don’t Wanna Be An American Idiot (“Не иска да съм американски идиот”) запя Били Джо Армстронг и даде начало на сета на пънк законодателните. Промени текста на I’m Not A Part Of The Donald Agenda (Не съм част от програмата на Доналд), за да покаже, че пънкът тази вечер ще отиде там, където му е мястото – на политическата арена. Последва Holiday, а по време на Boulevard of Broken Dreams Били Джо бе заглушен от над 80 000 души.

От пънк библията Dookie феновете бяха зарадвани с парчета като Longview, When I Come Around, Welcome to Paradise и Hitchin’ A Ride. Разбира се, всички попитаха дали имате време да ги слушате да мрънкат, както започва шедьовърът Basket Case. Тези песни върнаха публиката към ранните години на групата и техния пробивен албум, предизвиквайки вълна от носталгия и колективно пеене.

Новите хитове като One Eyed Bastard, Dilemma и Bobby Sox, показаха актуалното звучене на групата и доказаха, че те продължават своята музикална еволюция с много свеж материал, който се вписва органично в техния каталог.

Концертът предложи и приятни изненади с включването на “дълбоки парчета” като Murder City, която направи своя дебют за турнето, и “80”, изпълнена за първи път от 2010 г. Интроснипетът на At the Library преди Good Riddance също беше подарък за дългогодишните фенове. А заради датата – Деня на бащата, Били Джо честити празника и започна класиката, посветена на смъртта на баща му – Wake Me Up When September Ends.

Вечерта завърши с песен, която като 6-годишен приемах за много дълбока – Good Riddance. Е, от грешната страна на 30-те мога да кажа – мегадълбока е. А гледайки изтритата татуировка на лявата ми ръка, бе особено емоционален момент на фона на лириката Tattoes And memories and dead skin on trial – “Татуировки от спомени и олющена кожа на съд”. Но кога пак ще съм на 28 г., в 5-звезден хотел във Венеция, заведен от руса мацка, която плати всичко, и ще се татуираме до каналите? Така че Green Day са прави. Татуировки от спомени и олющена кожа под съд.

“Каквото и да струва, струваше си всяка секунда

Нещо непредсказуемо е, но накрая си е правилно

Надявам се, че прекара най-хубавото време в живота си.”

 





Източник 24часа