Невероятно важно е България да участва във Венецианското биенале по архитектура и за мен е чест да представям страната ни тази година, каза арх. Ясен Марков на представянето на проекта си „Псевдоприрода“ в столично заведение тази вечер. По думите му подготовката върви „доста забавно“ и се надява на откриването във Венеция на 9 май всичко да бъде перфектно и ще имаме един „суперпавилион“.
Покрай архитектурата ние не усещаме понякога как променяме природата, каза той и показа снимки на заснежена Венеция. Има лифт, замръзнали гондоли и може да се пие чай. Венеция вече не е град на водата, а е на леда. „Нашата интерпретация е, че архитектурата и природата винаги са в един кръговрат. Когато архитектурата промени нещо в природата, тя започва да се напасва на това променено природно явление, докато не стигнем до някакви абсурдни ситуации“, обясни арх. Марков.
В българския павилион ще има оръдие за сняг и слънчеви панели, които ще бъдат засипвани. Те му дават енергия на оръдието и то работи с тази енергия. Тогава оръдието започва да затрупва панелите и когато ги затрупа, те спират да дават енергия и оръдието спира да работи. Това също илюстрира кръговрата на нещата, разказа авторът на българския павилион.
Вътре има много красив интериор, където може бъдат намерени решенията на проблема. Там ще има екран и малка клавиатура, на които ще бъде показано какво предстои, ако оръдието не спре да работи. Ще има игра, която посетителите ще могат да играят.
Във вътрешната част на павилиона ще има голям, ръчноизработен килим с размери 270/480 см. На него са изобразени три хали – символ на трите интелекта – естествен, изкуствен и колективен. „Халите са връзката между човека и природата, когато човек не може да си обясни някакви природни явления. Когато е имало слънчеви затъмнения, хората са казвали, че халите са изяли слънцето. Но са били същества, които човек може да спечели на своя страна. Когато годината е била добра, хората са смятали, че са спечелили халите на своя страна“, разказва архитектът.
Хората може да седнат на този килим и да прочетат каталога на павилиона. Ние даваме възможност на посетителите да дадат решение на проблема. Ще има формуляр и анкета, които ще бъдат публикувани и на сайта на проекта, отбеляза авторът на „Псевдоприрода“.
Това е всъщност рецепта. И всеки трябва да предложи решение как да не се стигне до сняг през лятото, плаж през зимата и всякакви псевдоприроди, допълни той. Арх. Ясен Марков каза, че специално обучен изкуствен интелект ще събира всичките рецепти и ще създаде конституция как да не се стига до такава катастрофална псевдоприрода.
В мърчъндайза на проекта са включени пощенски картички, каталог, тениски, българско кисело мляко, което по думите на арх. Марков е „против изгаряне, но може да се консумира и по друг начин“, както и приспособление за чистене на прозорци, ако замръзнат в заснежена Венеция.
Apx. Bлaдимиp Mилĸoв, председател на УС на КАБ, отбеляза, че е участвал в доста журирания, но това за тазгодишното българско участие на Венецианското архитектурно биенале било най-лесното от всички. „Участваха 17 проекта и имаше един проект, който се налагаше още от самото начало. И мога да кажа, че единодушно всички бяхме гласували за „Псевдоприрода“ Много се радвам, че тази концепция бе избрана и от сърце желая успех“, каза той.
Както БТА писа, тази година темата на форума е „Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна“. Куратор на международната изложба е Карло Рати – италиански архитект и инженер. Българският павилион отново ще бъде позициониран в зала „Тициан“, където бяха показани българските проекти в предишното издание на архитектурното биенале (2023 г) и в 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г. Проектът на арх. Ясен Марков „Псевдоприрода“ спечели конкурса за български представител с 61 от 70 точки. Комисар на тазгодишното участие ще бъде арх. Александър Стайнов.