Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ ще бъде домакин на международна лятна школа по лингвистика

0
77



От 21 юли до 1 август Пловдивският университет (ПУ) „Паисий Хилендарски“ ще бъде домакин на международната лятна школа „Компютърни методи в историческата лингвистика“, съобщават от висшето училище.

По информация от организаторите, сред участниците тази година са студенти, докторанти, както и млади и утвърдени учени от 12 държави на три континента. Летният форум е съвместна академична инициатива на Университета в Йорк (Великобритания) и Пловдивския университет, осъществена с активното сътрудничество между Филологическия факултет на ПУ и катедрата „Език и лингвистика“ към Университета в Йорк.

Програмата включва лекции, семинари и съвместна научна работа. Инициативата е насочена към студенти, изследователи и специалисти от цял свят с подходящ академичен или професионален профил.

Участници тази година пристигат от България, Индонезия, САЩ, Италия, Норвегия, Китай, Испания, Великобритания, Нидерландия, Франция, Хърватия и Индия. Българското участие е представено от преподаватели и изследователи от Пловдивския университет, СУ „Св. Климент Охридски“ и Медицински университет – Пловдив.

Аналитичният фокус на школата е върху усвояването и прилагането на параметричния сравнителен подход (Parametric Comparison Method – PCM), който дава възможност за задълбочено диахронно изследване на приликите и различията в развитието на езиците чрез анализ на синтактични структури, обясняват организаторите.

Лектори в тазгодишното издание на Лятната школа са професор Джузепе Лонгобарди от Университета в Йорк (Великобритания), д-р Паола Кризма от Университета в Триест (Италия), д-р Димитър Казаков, доцент в областта на компютърните науки към Университета в Йорк, и доц. д-р Сена Карачанак-Янкова от Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Департамента по медицинска генетика към МУ – София.

/АДМ



Източник БТА