Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Това стана с гласувания второ четене общ законопроект за промени в Закона за пътищата.
Предложеното изменение по отношение на въвеждането на еднодневната винетна такса влиза в сила в 6-месечен срок от обнародването на промените в „Държавен вестник“, предвиждат приетите текстове.
Прието бе и предложение, направено в зала от народния представител Александър Иванов от ГЕРБ-СДС. Редакционната поправка, направена от Иванов, бе гласувана със 143 гласа „за“, 0 – „против“ и трима „въздържал се“.
Тя предвижда създаването на нова разпоредба, според която с решение на Министерския съвет временно могат да бъдат освободени от заплащане на пътни такси превозни средства с чуждестранна регистрация, които преминават по платената пътна мрежа във връзка с изпълнение на междуправителствени и/или международни програми и споразумения. Иванов мотивира предложението с оглед на необходимостта да се вземат предвид условия, често свързани с извънредни хипотези и опазването живота и здравето на хората. По думите му промяната ще даде възможност противопожарни автомобили от съседни държави да помагат при гасенето на пожарите в България. Това предложение е реципрочно, българските пожарни автомобили също са освободени, когато в съседни държави се борят с огнените стихии, обясни Иванов.
Прието бе тол таксите да се диференцират в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и броя на осите, но и от „общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, клас емисии СО2 и специфични емисии СО2“ вместо досегашните „екологични характеристики“ и да се определят за всеки отделен път или пътен участък.
В шестмесечен срок от влизането на закона в сила се предвижда да бъде извършено изменение в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа.
Промяната в методиката за определяне на тол таксите, които заплащат тежкотоварните превозни средства над 3,5 тона, е съгласно изискванията на европейската директива, с която се цели задължително диференциране на таксите за ползване на пътищата според техните екологични характеристики.
Депутатите гласуваха още, освен Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“ да имат право на достъп до данни в Електронната система за събиране на тол такси по ред, определен с наредба.
Депутатите приеха в срок до 36 месеца, вместо досегашните 24 месеца, след регистрацията си, доставчиците на Европейска услуга за електронно пътно таксуване (ЕУЕПТ) да могат да сключват договори за предоставяната от тях услуга. Според сега действащото законодателство Европейската услуга за електронно пътно таксуване е допълваща по отношение на националната услуга за електронно пътно таксуване. Агенция „Пътна инфраструктура“ създава и поддържа регистър на областите на ЕУЕПТ, национален регистър на доставчиците на ЕУЕПТ и регистър на националните доставчици на услуги за пътно таксуване.
Общият законопроект е изготвен от Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление въз основа на приетите на първо четене законопроекти за промени.