Още преди месеци говорихме, че увеличеното държавно финансиране ще доведе до повишение на таксите в платено обучение, каза Красимир Вълчев

0
107



Още преди месеци говорихме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в закона ще доведат до това, че ще се повиши платеното обучение и ще се увеличат таксите. Това се случи и разговаряхме с народните представители, и те внесоха законопроект, каза днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с ректори на университети, която се състоя във Висшето училище по телекомуникации и пощи.

„Никой от нас със свое действие не е увеличавал таксите, нито висшите училища са виновни, нито държавата. Това е обратната страна на монетата на увеличението на субсидиите за висшите училища. Миналата година бяха увеличени субсидиите за висшите училища с по-голям процент, тази година също имаше добро увеличение, което доведе до увеличена средна стойност на финансирането на един учащ в държавните висши училища. Законопроектът, който е внесен, предвижда намаляване на процента от държавната субсидия на таксите от платено обучение. Отново го обсъдихме с ректорите, за съжаление, има няколко крайни случаи, които са определени от това, че в редица професионални направления има и добавка за качество, която също участва в изчисленията“, обясни министър Вълчев.

Той отбеляза, че от 2011 г. финансирането се обвързва с комплексна оценка за качество и реализация, а миналата година беше направена една по-голяма крачка в тази посока. Затова от Софийския университет в някои специалности, които са с най-високи показатели за реализация, има най-високо увеличение. Преминавайки през тези екстремни случаи, направихме изчисление и решихме да предложим на народните представители някои допълнителни корекции в закона, за да няма скокообразно увеличение. Увеличение на висшето образование, по принцип, има в целия свят, защото висшите училища трябва да плащат заплати, а те се увеличават във всички сектори, каза образователният министър.

„Не трябва да допускаме средствата от бюджета за студентите от държавна поръчка да се използват за финасиране на студентите в платено обучение и ще предложим промени в закона между първо и второ четене. Говорили сме с лидерите на всички парламентарни групи, които подкрепят правителството, законопроектът да се приотиризира и тази седмица може би ще бъде приет в пленарна зала. Това, което със сигурност можем да кажем е, че той ще влезе в сила веднага и за идната учебна година. А таксите, които са обявили висшите училища, ще могат да бъдат коригирани, за да нямаме това скокообразно увеличение“, изрази увереност министър Красимир Вълчев. 

„Виждаме, че увеличението е в специалности, в които не можем да запълним държавната поръчка и голямото увеличение, преди всичко, е за студентите в платено обучение. Нямаме голямо увеличение за студентите в държавната поръчка, средната такса такса за тези студенти е 1050 лева. Тази средна такса за десет години се е увеличила с 44 процента, а държавното финансиране се е увеличило с над 150 процента, което означава, че в сравнение с преди десет години в момента държавата финансира много по-голяма част от цената на обучението. Сравнено със средната заплата, преди десет години средната такса е била малко над 800 лева, колкото е била една средна брутна работна заплата – или една годишна такса е била една средна брутна работна заплата. Днес е под 50 процента, по-точно 46 процента от една средна брутна работна заплата. Говоря за таксите на студентите в държавна поръчка и за тях няма проблем, такъв има за таксите на студентите в платено обучение“, каза образователният министър. 



Източник БТА