На 17 май край Сливен ще се състои първото в историята на съвременната природозащита в България освобождаване в природата на млади брадати лешояди – символа на българската природозащита. Събитието ще се проведе в крепост Туида и е част от дейностите по проекта „Живот за брадатия лешояд“ (LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE), с подкрепата на Община Сливен и участието на осем природозащитни организации от България и Европа.
Ще бъдат освободени три млади птици – една, излюпена в Спасителния център на Зелени Балкани, и две, предоставени от зоопарк „Острава“, Чехия. След кратко представяне пред публика, птиците ще бъдат транспортирани в природен парк „Сините камъни“, където ще бъдат настанени в специално създадено изкуствено гнездо, от което ще напуснат самостоятелно, когато са готови.
Събитието ще продължи от 10:00 до 21:00 ч. с културна и образователна програма, участието на местни артисти и самодейци, фермерски базар, демонстрации и прожекция на документален филм. Официалното откриване и представяне на птиците е планирано за 11:30 ч. в присъствието на представители от Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, международни партньори и Посолството на Кралство Испания.
Брадатият лешояд е изчезнал като гнездящ вид в България в края на XX век. Считан е за символ на защитените територии у нас, благодарение на предложението на зоолога Николай Боев.
/РИ/