От Асоциация „Обединени български животновъди“, в която членуват 20 развъдни асоциации, работещи с местни български породи, настояват за незабавна превантивна ваксинация на дребните животни заради ситуацията с болестта шарка по овцете и козите в страната и по-конкретно в Пловдивско. Това каза пред БТА председателят на Асоциацията Бойко Синапов.
Той допълни, че по покана на членуващи организации в Асоциацията преди дни се е провела извънредна среща с участието на животновъди и институции, на която са коментирани както заболяването, така и настоящите и бъдещи мерки. На нея, по думите на Синапов животновъдите са се обединили около искането за въпросната ваксинация.
„Да, Агенцията по храните, Министерството на земеделието и храните полагат всякакви усилия, за да бъде спряно разпространението, но явно не можем да се справим с това овладяване и спиране. За това нашият апел и нашата декларация, която е от името на всички членуващи в Асоциацията, е за започване на ваксинация на национално ниво“, каза Бойко Синапов.
По думите му, така фермерите ще запазят животните си, голямата част от които са породи от националния генофонд и за възстановяването на чиито видове държавата е вложила немалко средства. Според Синапов, фермерите са готови да им бъдат наложени ограничения да не продават за период от време, но да не се стигне до умъртвяване.
„България с тази ваксинация може да даде пример, защото така запазваме животните и дори след година, отново ще имаме производство“, коментира той и допълни, че по последни данни ваксинираните животни също могат да се консумират.
Председателят на „Обединени български животновъди“ каза, че с превантивната ваксинация не е съгласна само една развъдна асоциация с млечно направление, която работи с вносни породи, които биха могли да бъдат отново внесени в страната.
„Но ние от къде ще възстановим тези наши породи?“, попита риторично Бойко Синапов като изброи среднородопската овца, каракачанската овца, родопския цигай, дъбенската овца.
По думите му утре предстои национален съвет на който от „Обединени български животновъди“ се надява да бъде взето решение в полза на искането им.
„Ако се вземе решение за ваксинация ще направим организация това да се случи по-бързо. Ако обаче се откаже такава, твърдо ще търсим отговорност, защото знам какви ще бъдат след месец, след два последствията“, каза още Синапов.
Междувременно от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че в област Пловдив се въвеждат допълнителни мерки за контрол на епизоотичната обстановка, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Също така епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена по отношение на заболяването, уточнявайки, че броят на констатираните огнища в областта е 54, а най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.