Отец Красимир говори на миряните в храма „Св. Три Светители“ за светите отци от шестте Вселенски събора

0
110



Отец Красимир води службата в храма „Св. Три Светители“ в Шумен. В проповедта си пред миряните той каза, че днешната, петата неделя след Петдесетница, е посветена на светите отци от шестте Вселенски събора.

По принцип съборите са седем – те са изписани на куполите на църквата, каза свещеникът. Седмият е проведен през 787 г. в Цариград, уточни той. Първият Вселенски събор се е състоял през 325 г. в Никея (а не Цариград – историческа корекция). Вторият – през 381 г., третият е проведен през 431 г. в Ефес, четвъртият се е състоял през 451 г., петият – през 553 г., шестият – през 680–681 г., допълни отец Красимир.

На тези Вселенски събори светите отци са утвърждавали православното учение, подчерта той. „На всеки събор е сторено някакво чудо. На Първия Вселенски събор ще видите св. Спиридон с тухла в ръка, който казва, че тухлата има три естества – пръст, огън и вода“, каза още отец Красимир. Той поясни, че св. Спиридон използва образа на тухлата, за да демонстрира единството на Светата Троица.

„Братя и сестри, Бог да ни дарува вярата на светите отци от светите Вселенски събори. Да ни закрилят. Да стоим твърдо в светата православна вяра. Затова и честваме тези недели – техните празници, на светите отци, които са участвали във Вселенските събори. Някои са били гонени, например св. Атанасий. Той е бил гонен повече, отколкото е бил епископ на катедра. Бил е на заточение, в тъмница, но Господ дава правдата и истината да възтържествуват, и до ден днешен е утвърдена светата православна вяра в неговата катедра в Александрия“, каза пред миряните отец Красимир.

Свещеникът припомни и изцелението на гадаринския бесноват от Исус. Отец Красимир каза още, че единият евангелист разказва за изцелението на един бесноват, а друго Евангелие говори за двама, обладани от бесове.

Както БТА съобщи, днес Българската православна църква чества Събора на св. архангел Гавриил и почита паметта на св. Стефан Саваит.



Източник БТА