Общо девет участия са имали доброволните формирования в област Враца от началото на годината, каза началникът на РСПБЗН

0
9



От началото на 2024 година са регистрирани девет участия на доброволни формирования (ДФ) по ликвидиране на последствията от пожари, каза за БТА началникът на районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“(РСПБЗН) – Враца ст. инсп. Диляна Дамянова. По думите ѝ четири участия са регистрирали ДФ „Огоста“ към община Хайредин – едно самостоятелно и три съвместни с местната пожарна служба. Включили са се 21 доброволци. 

ДФ „Балкан“ към община Оряхово са имали пет участия, от които четири самостоятелни и едно съвместно. Участвали са 11 доброволци, допълни Дамянова. 

Най-новото доброволно формирование предстои да бъде регистрирано в област Враца, каза за БТА главен експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ към община Бяла Слатина Красимир Караджов. Той добави, че 12 кандидати на възраст до 40 години са подали заявления за включване в доброволно формирование „Скът“. „Документите са изпратени за регистрация от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и очакваме в началото на следващата година да имаме регистрация и да направим обучение на състава, добави Караджов. 

БТА припомня, че на територията на област Враца са регистрирани осем формирования с над 110 доброволци. След официализиране работата на отряда в Бяла Слатина, ще остане само една община, в която няма сформирано формирование – Криводол. Председателят на Общинския съвет в Криводол Валентин Кирилов каза за БТА, че са в процедура за набиране на доброволци, така че се очаква в началото на следващата година и там да има формирование. В сайта на общината е публикувана обява, според която се набират 20 доброволци.  

Диляна Дамянова добави за БТА, че два от отрядите в областта са оборудвани с техника – ДФ „Искър“ към община Роман с транспортен автомобил УАЗ и доброволен спасителен отряд „Мизия“ към община Мизия с пожарен автомобил ЗИЛ. Организацията „Никола Симов – Куруту“ към Община Враца разполага с оборудване за гасене на горски и полски пожари – гръбни пръскачки, моторна помпа със струйници, шлангове, брадви, лопати, кирки, допълни Дамянова. По думите ѝ в отряда има регистрирани 20 доброволци. Тази година те са оборудвани с лични предпазни средства, защитно облекло и обувки. Не се е налагало участие в спасителни дейности, каза Дамянова. 

/РИ/



Източник БТА