Община Шумен представи на работна среща културния си календар за 2025 г.

0
8



Община Шумен представи на работна среща културния си календар за 2025 година, в присъствието на кмета на областния град проф. Христо Христов и зам.-кмета „Образование и култура“ доц. Виктория Ковчазова. Включените в календара събития с национално и международно значение могат да бъдат изменяни и допълвани, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. 

На срещата е „акцентирано на международните и национални събития с местно и регионално значение. Сред тези с международно значение са Детско-юношеските хорови празници „Добри Войников“, фестивалите „Друмеви театрални празници“ и „Есенни шуменски вечери“. За първа година се планира организирането на културен и образователен форум – „Огънят на знанието“, като част от събитията с национално значение, отбелязват от общинския пресцентър. 

Оттам уточняват, че са били представени и останалите предложения за събития от културния календар, като сред тях са конкурс за лирика „Иван Пейчев“, студентски литературен конкурс „Боян Пенев“, фотографски пленер „Шумен – познат и непознат“, танцов фестивал „Магията на танца“, фестивал „Кино в длан“ и други.

По повод годишнина от рождението на почетния гражданин на град Шумен Мустафа Чаушев, ще бъде организиран концерт с негово участие, пише още в съобщението.  

Оттам отбелязват, че през 2025 г. се навършват и 25 години от създаване на химна на град Шумен „Оттука започва България“, по текст на поета Антонин Горчев – почетен гражданин на Шумен, и по музика на Хачо Мисакян. Във връзка с това честване се предвижда масово изпълнение на химна в празничен концерт. Специално събитие за шуменци ще бъде и отбелязването на 70 години от създаване на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. По повод 45 години от създаването на Ансамбъла за народни песни и танци „Шумен“ е планиран и спектакъл в зала „Арена – Шумен“, с участието на Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, съобщават още от общинския пресцентър.  

Оттам допълват, че е изготвен и проект на бюст-паметник на княз Александър I Батенберг, в близост до резиденцията на княза в село Коньовец, като идеята на инициативния комитет за изграждането му е свързана с отбелязването на 140-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

По традиция, на 6 септември – Денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, венци и цветя се полагат и пред паметната плоча в местността „Марашка кория“ в село Мараш. По време на учения там е разположен полеви лагер на Българската армия, през 1885 година княз Алексaндър I e приел да подкрепи Съединението на Княжество България и Източна Румелия, противно на решенията от Берлинския конгрес. На 6 септември се отбелязва и годишнината от създаването на първия полеви лагер на Българската армия, разположен край село Мараш, припомниха за БТА офицери и военни историци.

В културния календар на Община Шумен за декември м.г. бяха включени над 90 събития. 



Източник БТА