Община Силистра ще извърши основен ремонт на сградата на Етнографския музей в града с европейски средства. Това е предвидено в обявената обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните дейности.
Тя е на стойност малко на 800 хил. лева без ДДС, като финансирането се осигурява от Оперативна програма „Развитие на регионите“ чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектът предвижда ремонт на покрива и дървения таван на сградата, конструктивно укрепване на основите и полагане на топлоизолация на стените. Ще бъдат реновирани фасадата и стълбището, планирана е и смяна на дограмите. Очаква се да бъдат реновирани санитарните възли и ще бъде изградена рампа за достъп за хора с увреждания.
По данни на общинската администрация сградата, в която се помещава Етнографският музей, е бивш турски конак. Строежът й започва към 40-те години на 19-и век и завършва около Кримската война 1853-1856 г. След Освобождението сградата продължава да изпълнява административни функции и в нея се помещава Силистренското околийско управление. Тя е и център на местната административна власт до 1913 г., когато поради политически причини Южна Добруджа преминава под властта на Румъния.
След подписването на Крайовския договор сградата започва да работи като музей. През 1961 г. тя официално е преотстъпена за нуждите на Народен музей – Силистра. Експозицията е открита през 1967 г. и е третата за времето си специализирана етнографска експозиция в страната след Националния етнографски музей в София и Народния етнографски музей в Пловдив.
Днес изложбената част е разположена на площ от 300 кв. метра в 10 стаи. Тя се състои от артефакти от бита и културата на хората от Добруджанския край, които датират от средата на 19-и до началото на 20-и век.
/ТС/