Община Мизия депонира близо 1,5 млн. тона отпадъци годишно

0
9



В Мизия са събрани 1 498 400 тона смесени битови отпадъци и 2700 тона текстилни отпадъци, а общо над 31 000 кг отпадъци (31 тона) са извозени до Регионалното депо в Оряхово по време на националната кампания „Да изчистим България“, проведена през септември. Това показват данни в отчетите на Програмата за управление на дейностите по отпадъци и Програмата за опазване на околната среда в Община Мизия през 2024 г., които бяха приети по време на редовното заседание на Общинския съвет (ОбС). 

Според отчетите 200 пластмасови съда за отпадъци и десет нови контейнера са закупени през миналата година. Като част от системата за разделно събиране на отпадъците, на територията на общината са разположени 22 жълти контейнера за хартиени отпадъци и 21 зелени за стъклени отпадъци, казаха за БТА от община Мизия. 

Определени са депа за временно съхранение на земни маси, строителни отпадъци и биоразградими отпадъци, с което се намаляват предпоставките за образуване на нерегламентирани сметища. Въпреки това от администрацията отчитат, че периодично се появяват замърсявания, особено в покрайнините на населените места, в сервитутите на общинските пътища или в коритата на реките. 

Гробищните паркове са били почистени и окосени, в централната част на Мизия са окопани и засадени цветни лехи, става известно още от отчетите на двата документа. Общината разполага с две специализирани сметосъбиращи машини, като събирането и извозването на отпадъците се извършва ежедневно, а работният график гарантира всяка кофа да бъде обработена веднъж в седмицата. Община Мизия депонира отпадъците на Регионалното депо за неопасни твърди битови отпадъци в Оряхово. 

Десет безстопанствени кучета са кастрирани през 2024 година, е записано още в отчетите. 

На заседанието ОбС разгледа устройствени въпроси, прие отчети на стратегически документи и планове за настоящата година. Съветниците одобриха и промени в Наредба №5 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на територията на Община Мизия, в която включиха цени, както в лева, така и в евро на заложените такси. 

БТА припомня, че подобни разпоредби бяха приети и в общините Козлодуй и Криводол. Изискванията са съгласно Закон за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ), според който в шестмесечен срок от влизането му в сила държавните органи и органите на местното самоуправление приемат подзаконови нормативни актове по прилагането му и изменения, както и допълнения в подзаконови нормативни актове, необходими за изпълнението му.

 



Източник БТА