Община Казанлък и местният Исторически музей „Искра“ работят активно за опазването и социализацията не само на Казанлъшката тракийска гробница, която е сред първите български паметници в списъка на ЮНЕСКО, но на останалите културно-исторически паметници в Долината на тракийските царе. Това стана ясно от думите на кмета на общината Галина Стоянова и на зам.-директора на музея Радослав Петков, които бяха гости на днешното представяне на новия брой на списание ЛИК на тема „България в ЮНЕСКО“.
Освен с Казанлъшката гробница, Казанлък се подготвя за включване в списъка на ЮНЕСКО с още осем гробници от Долината на тракийските царе, каза Галина Стоянова. Тези гробници са консервирани, социализирани са и се посещават от туристи и ще бъдат един допълнителен ансамбъл към Казанлъшката тракийска гробница, посочи тя. По думите й в тази посока Община Казанлък работи съвместно с Министерството на културата и с местната общност и се подготвя след вписването в националния списък, те да бъдат включени и в списъка на ЮНЕСКО.
Радослав Петков разказа как е опазвана Тракийската гробница през годините от откриването си през 1944 година и съобщи, че екипът на Исторически музей „Искра“ работи по проект за подмяна на електрическата инсталация и подновяване на климатизацията. Той подчерта, че освен социализацията, опазването на подобен паметник на културата е изключително важно, за което ще допринесе и бъдещият проект.
/ТС/