Общественият съвет към Комисията по демографска политика очерта приоритетите в работата си

0
116



Новоизбраните членове на Обществения съвет към парламентарната Комисия по демографска политика, децата и семейството очертаха приоритетите в своята работа на днешното заседание на комисията. Съставът и ръководството на съвета бяха утвърдени с решение на комисията от 26 юни т.г. 

Председателят на ресорната парламентарна комисия Илиана Жекова посочи, че очаква добро взаимодействия както между членовете на новосформирания съвет, така и между него и народните представители. Разчитаме на вашата експертиза, разчитаме становищата, предложенията и дискусиите, които ще оформят нашата работа, да протекат на експертна и професионална основа, каза Жекова. Да минимизираме политическото говорене и популистките предложения, защото те не са от полза за никого, призова тя.

Моята амбиция е да обединим усилия и да предлагаме решения, които да направят средата в България по-добра и по-привлекателна за живеене, каза Росен Йорданов, психолог и председател на Обществения съвет. Според Йорданов съветът трябва да обсъжда различни мерки и стимули. Да не си губим времето с празни приказки, а да се опитаме да предлагаме решения в различни сфери, които могат да направят средата в България по-привлекателна, призова той. 

Според Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките и заместник-председател на съвета, са необходими реални и публични демографски политики, основани на доказателства. Политическото говорене за демография е много „вкусно“, когато говорим за раждаемост. Много ни харесва да говорим за раждаемост, посочи Христова. Когато се разровиш в данните, виждаш, че другаде са ключовите моменти, където трябва да се „натисне“, за да се получи краен резултат, смята тя. Антоанета Христова отбеляза, че не трябва да се правят „пиарски политики“ в областта на демографията. 

Трябва да се заемем с най-спешните въпроси в областта на демографията, каза пред депутатите от комисията Христина Христова, заместник-председател на Обществения съвет. За един мандат не могат да се решат всички въпроси. Европа също е засегната страшно много от демографските проблеми – и с възрастовата структура на населението, и с образователната структура, и с недостига на пазара на труда, и с търсене не източници за работна сила, смята Христова. Тя подчерта, че трябва да се наблегне на някои спешни въпроси и приоритети, давайки за пример застаряването на населението и последващия от това натиск върху здравните и социални фондове. 

Демографските проблеми се решават в продължение на десетилетия, подчерта Емилия Масларова, член на съвета. Тя отчете като положително създаването на комисия с ресор демографска политика, както и на Обществен съвет към нея и подчерта, че като човек с опит в сферата на социалната политика ще се опита да допринесе максимално за неговата работа. Има и добри неща, но има и грешки, от които трябва да се отървем. Раждаемост – да, но каква? Какво искаме? Образовани, интелигентни, здрави, конкурентоспособни деца или просто раждаемост. Трудов пазар, но какъв? Това също не е без значение, каза Емилия Масларова. По думите ѝ има „набор от въпроси“ в сферата на демографската политика, на които трябва да се потърси отговор.

Имаме предложения за защитата на децата в онлайн среда, каза Михаела Джоргова от Асоциация „Общество и ценности“, също член на съвета. Тя се включи чрез онлайн видеовръзка в днешното заседание на комисията и подчерта, че с радост ще участва в работата на новосъздадения Обществен съвет към ресорната парламентарна комисия. Джоргова допълни, че ще се включи в работата на съвета с конструктивни предложения, базирани на научни изследвания и опит. 

Мария Янева, председател на Фондация „Искам бебе“, каза, че всеки човек е важен и ценен, особено в условията на „демографска пустиня“, която, по думите ѝ, се наблюдава в над 40% от територията на нашата страна. В годините проблемът се задълбочава и той не е толкова в асистираната репродукция и механизмите за справяне с този проблем, а във факта, че младите хора не искат да раждат деца във фертилна възраст, коментира Мария Янева. Според нея причините за това са и социални, и икономически, а проблемът е комплексен. 

Генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, също член на Обществения съвет, изтъкна възможността БТА да бъде платформа за дейността на комисията, за отправяните от нея послания и и за това да има повече информация, свързана с демографията, за българи у нас и по света. Едно от нещата, които искам да кажа, е свързано с възможностите за послания в сферата на демографията към българите по света, които по различни статистики вероятно са повече от 2 млн. души. БТА е много подходяща платформа за това. Ние имаме постоянни кореспонденти в райони с големи български общности. В двете части на Бесарабия, в Молдова и Украйна – в Одеса и Тараклия, в Западните покрайнини в Сърбия. Планираме кореспонденти и в новите български емигрантски общности. Това е едната посока. Имаме и специализирана рубрика „БГ свят“, която направихме 2021 г. Тогава имахме 243 новини от българите по света. В момента имаме над 8000 през 2024 г., посочи Вълчев. 

Демографията не е само раждаемост, но без деца не може да говорим за демографска политика, каза Мария Брестничка, която е част от Национална мрежа за децата. Според нея семейната политика трябва да е в подкрепа на семейства, в които растат свободни, независими, компетентни деца, които стават добри възрастни. Участвали сме в инициирането на визията за деинституционализация, затварянето на големите домове за деца, в реформата в училищното и предучилищното образование. Участвали сме в инициирането на Националната детска болница и други теми. Мрежата, като част от консорциум, стои зад Националния център за безопасен интернет, който за миналата година получи над 1,7 млн. сигнала за злоупотреба с деца в интернет, обясни тя. 

Народното събрание и всички представени политически сили в него трябва да се ангажират с обща декларация по въпросите на демографската политика, смята Юрий Асланов, член на Обществения съвет. Според него тази обща декларация трябва да ангажира всички власти в дългосрочна устойчива политика по въпросите на демографията. Той предложи също оценката за въздействия, която придружава всеки проект на нормативен акт, да бъде съпътствана и с оценка на въздействие върху демографията. 

Членовете на съвета Рахамин Шекерджийски и Татяна Коцева също се ангажираха с работа в полза на желаните за постигане цели. 

Предстои да бъдат изработени вътрешни правила за работата на Обществения съвет. 

 



Източник БТА