Областен информационен център – Добрич представи актуални и предстоящи процедури от програмен период 2021 – 2027 г.

0
7

Областният информационен център – Добрич представи пред медиите актуални и предстоящи процедури през 2025 г. по програмите от програмния период 2021-2027 г. Геновева Друмева, управител на центъра, акцентира върху процедурите, по които могат да кандидатстват общините, бизнеса, образователните институции, неправителствените организации и други заинтересовани от Област Добрич. Общият финансовия ресурс съгласно Индикативните годишни програми е близо 8,4 млрд. лв., от които от над 3 млрд. лв. могат да се възползват бенефициентите от областта.

Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. е планирала над 418 млн. лв. за финансиране на шест процедури. От тях 90 млн. лв. ще бъдат на разположение на  предприятията от Северните райони на страната за повишаване на иновационната им дейност чрез въвеждане на нови модели в производството. Близо 60 млн. лв. са предвидени за малките и средни предприятия за внедряване на технологии от областта на Индустрия 4.0.

Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. (ПРЧР) ще отвори прием на проектни предложения по девет процедури с общ бюджет над 348 млн. лв. През първото тримесечие на 2025 г. е планирана процедура за насърчаване на предприемачеството в Северна България, с бюджет от над 59,3 млн. лв. Неправителствените организации и читалища ще могат да кандидатстват с проекти за осигуряване на комплексна подкрепа на уязвими и маргинализирани общности. За насърчаване на социалната икономика е планиран бюджет от 22 млн. лв. за развитие на социалните предприятия.  Предстои общините да кандидатстват по процедура „Иновативни здравно-социални услуги за хора в неравностойно положение“, с бюджет от 100 млн. лв.

По ПРЧР към момента са отворени две процедури за кандидатстване. На 5 март 2025 г. изтича срока за кандидатстване по процедура BG05SFPR002-1.019 „Нови умения“, която дава възможност на работодателите да финансират дейности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения на своите служители. По процедура BG05SFPR002-4.001 „Младежка инициатива АЛМА“ ще бъде осигурена подкрепа на младежи от уязвими групи до 29 години.

Общо единадесет процедури ще обяви Програма „Образование“ 2021-2027 г., с бюджет над 854 млн. лв. Училищата ще имат могат да разработят и въведат иновативни подходи в ученето извън училищната среда, както и да приложат мерки срещу агресията в училищата. Над 32,7 млн. лв. са планирани за подкрепа на ученици с таланти за участие в конкурси и олимпиади. За развитие на дуалната система на обучение в професионалното образование и съответствието му с потребностите на пазара на труда ще бъдат инвестирани 86,7 млн. лв. Над 202 млн. лв. са предвидени за подобряване на качеството на висшето образование и съответствието му с потребностите на пазара на труда. Общините, училищата и неправителствените организации ще са допустими кандидати по процедури за ограмотяване на възрастни и за образователна.

В годишната работна програма на Програма „Региони в растеж“ 2021-2027 г. са включени десет процедури за 3,2 млрд. лв. Основна част от средствата са насочени към засегнатите от климатичния преход областите Кюстендил, Перник и Стара Загора. За интегрирано развитие на 40 градски общини, включително община град Добрич са предвидени 900 млн. лв., както и 2,5 млн. лв. за техническа подкрепа за бенефициентите.

Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. ще отвори за кандидатстване единадесет процедури за 342,2 млн. лв. През третото тримесечие на 2025 г. за общините със зоологически градини ще бъде отворена процедура, свързана с осигуряване на условия за опазване на застрашени видове. Областните администрации, общините и неправителствените организации ще могат да кандидатстват за приоритетни действия за Натура 2000.

Програма „Морско дело, рибарство и аквакултури“ 2021-2027 г. ще стартира през тази година осем процедури с общ бюджет от 42 млн. лв. За собственици на риболовни кораби е предвидено финансиране за окончателно преустановяване на риболовни дейности, подобряване на икономическия и социалния им статус и придобиването на специфично оборудване. Стопанствата в подсектор „Аквакултури” ще могат да се възползват от 20 млн. лв. за инвестиции, а за тези разположени в защитените зони от мрежата Натура 2000 ресурса ще е 6,5 млн. лв. За модернизиране на преработвателните предприятия на продукти от риболов и аквакултури са заложени 5 млн. лв. В момента са отворени шест процедури, като част от тях са насочени към операторите в риболова, собственици на риболовни кораби и предприятията в сектора на аквакултурите.

По Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ е заделен бюджет от 606,6 млн. лв. за обезпечаването на дванадесет процедури. Финансовият ресурс ще бъде насочен към подкрепа за научните организации, за научноизследователски проекти, за иновационни предприятия, за повишаване на дигитализацията и киберсигурността, и др. До 28 март 2025 г. е крайният срок за кандидатстване по процедура BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)“, по която ще се подкрепят предприятията за да могат да използват научна експертиза за подобряване на техните технологични, производствени и бизнес процеси.

Програма „Транспортна свързаност“ е планирала над 2,4 млрд. лв. за развитие на пътната и железопътна инфраструктура; подобряване на интермодална трансевропейска транспортна мрежа; изграждане на зарядна инфраструктура за електрически превозни средства градска мобилност, и др. Отворен е приемът по процедура BG16FFPR001-3.003 „Зарядна инфраструктура за електрически превозни средства по пътищата“, по която могат да се изградят зарядни центрове за електрически превозни средства по основната и широкообхватната пътна Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). До края на година се очаква да бъде обявен и втори прием по процедурата.

С презентацията може да се запознаете тук: https://prezi.com/view/WawhSG70d4mxR2Ln5vdr