- XI НАЦИОНАЛНА УЧЕНИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ „СЕМЕЙСТВО – УЧИЛИЩЕ – ОБЩЕСТВО“ – СУ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ – ДОБРИЧ
Българите, когато я ударим на приказки тук и там, често определяме системата на образованието като катастрофа. Нещо като пустиня в развитието-неразвитието на държавата. Която не се колебаем да наричаме територия. За пояснение – бездържавност. Както и да е. Искам да кажа, че в тези подвижни пясъци на времето, в което живеем, има един доказал се вече оазис на надеждата. И той е току-що провелата се XI Национална ученическа конференция по гражданско образование „Семейство – училище – общество“ – СУ „Климент Охридски“ – Добрич“. Естествено, конференцията не влезе в националния телевизионен ефир. Не бе уважена нито от зам.-министър или депутат, а те не дойдат ли – не идват и от кметството. Както и да е. Това съвсем не пречи конференцията с всяка година да разширява периметъра си, а което е и по-важно – участващите в нея творби /разкази, есета, презентации, проекти, филми и драматизации/ да са все по-стойностни. Нещо повече. Да предлагат решения, към които държавата би могла, дори е длъжна да прояви интерес. Най-малко поне да финансира /донякъде/ участниците във форума. Например, този път се яви и спечели призово място екип от град Кула. Разбира се, ученици и преподаватели се самофинансират.
Пиша такива думи, защото същите тези деца утре ще станат водещи в обществото ни, защо не и да поемат кормилото на тази или онази институция. Стига да не заминат, както много умни деца преди тях, някъде в други страни, които ще уважат ума, таланта, труда, способностите и амбициите им много по-реалистично от хранените началници в България.
И още няколко думи. За съжаление, по някакви причини в конференцията взеха участие едва колкото пръстите на едната ръка училища от Добричка област.
До заключителния етап бяха допуснати близо 40 творби. Имаше разкази, изживяни лично от авторите. Есетата разглеждаха широка гама от проблеми на гражданското образование. Поне най-важните пред обществото ни. Ролята на семейството, на училището, на държавата, на цялото общество. Пукнатините, в които пропада тук и там образователната система. Проблеми на здравеопазването, екологията, патриотичното възпитание, религиозната и расова толерантност, съвременната медийна среда… Боите на тази палитра нанасяха и презентациите, проектите, филмите, драматизациите. Говоря за учениците от трета възрастова група – от осми до дванадесети клас. По-малките ученици се състезаваха в друга група, където основно бе заложено на изкуствата. Но където също така се проявиха много таланти.
Възможностите на СУ „Климент Охридски“ в Добрич все пак са ограничени, за съжаление, за отличаването на повече творци. Но чест прави на колектива на учебното заведение с директор Силвия Димитрова, че продължава традицията да я има и да се развива тази научна конференция, която е време да получи подкрепата на Министерството на образованието и науката и да прерасне в международна, поне в рамките на Европейския съюз. Както и финансовата му подкрепа за създаване и поддържане на сайт, който ще дава широк достъп до творбите на учениците, както и оценка на създаденото от тях. А защо не и да проследява развитието на тези деца, някои от които вече са преминали дори и университетското образование и вече са се влели в обществото с реален принос за промени към по-добро.
Дай, Боже, конференцията да събуди и широк журналистически интерес, а не само да слушаме, гледаме и четем за убийства, насилие, корупция, катастрофи, инфлуенсъри…
Дълга е тя, както казваше майка ми… Нека споделя в ограниченото медийна поле поне спечелилите награди. С едно допълнение. Както и другите от журито, в което бях и аз, смятаме, че много деца още заслужаваха да бъдат отличени. Техните творби бяха равностойни като идеи и изпълнение.
Председател на журито, което се запозна подробно с творбите в заключителния етап, бе проф. Димитрина Каменова, а останалите членове – Светлана Василева – началник на РУО в Добрич, Силвия Димитрова – директор на СУ „Климент Охридски“ , както и аз – Димитър Дуков, като журналист.
Наградените:
РАЗКАЗИ: 1. Яна-Мария Гагова, СУ „Н. Й. Вапцаров“ – Силистра 2. Преслав Пенков, ПГЕХТ „Проф. Асен Златаров“ – Плевен 3. Мадлен Абдиева, АЕГ „Гео Милев“ – Русе.
ЕСЕТА: 1. Ема Белорешка, СУ „Любен Каравелов“ – Несебър 2. Жасмина Люцканова, Трета ПМГ „Акад. Методий Попов“ – Варна 3. Радостина Георгиева, СУ „Йордан Йовков“ – Тервел, и Мариян Йотов, ПГЕХТ „Проф. Асен Златаров“ – Пловдив.
ПРЕЗЕНТАЦИИ: 1. Яница Ханкова, СУ „П. Р. Славейков“ – Кърджали 2. Божидар Панчев, ПГСД „Инж. Недьо Ранчев“ – Стара Загора 3. Красимир Маргаритов, ЕГ „Гео Милев“ – Добрич, и Божидар Желев и Дея Мехмедова, Трета ПМГ „Акад. Методий Попов“ – Варна.
ПРОЕКТИ: 1. К. Бърнева, В. Тодоров, А. Маринков, А. Пенева, Д. Димитрова, М. Янев, Н. Дюлгеров, В. Маринова, Р. Златкова, В. Василева, Ж. Христов, Б. Васева, Г. Бакалова, Първа ЕГ – Варна 2. Виктор Желязков, СУ „Климент Охридски“ – Добрич, и Александър Стоянов и Мария Малинова, НТГ – Пловдив 3. Кирил Калинов и Никол Ненова, ПГИИ „Джон Атанасов“ – Търговище, и Елиса Исметова, Йоана Дончева и Михаела Маринова, МГ „Баба Тонка“ – Русе.
ФИЛМИ: 1. Габриела Петкова, ПГХТТ – Пловдив 2. Деян Тодоров и Мартин Николаев, СУ „Васил Левски“ – Кула 3. К. Костадинов, Е. Кючукали, Г. Папратилов и Г. Дичков, ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали, и Йонна Христова, „Св. Св. Кирил и Методий“ – Добрич.
Нямаше награди за преподавателите, които са подготвили учениците за участие в конференцията. Това не е минус за организаторите. Казвам го, за да се знае, че тези хора имат достойно участие за определянето и подготовката на всички тези ученици, които са част от ОАЗИСА НА НАДЕЖАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО. И НЕ САМО…
Димитър ДУКОВ