/Поглед.инфо/ Договорът за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината. В Киев предупредиха: нямат намерение да го удължават, така че ЕС обмисля други схеми. Как точно Западът ще получи руско гориво?

Ние сложихме край на това“

Споразумението, подписано за пет години, предвиждаше изпомпване на 225 милиарда кубически метра: 65 през 2020 г. и след това 40 на година. Разбира се, графикът беше нарушен. През 2022 г. е 16,7 милиарда, през 2023 г. – 11,85.

Украинската тръба е един от двата оцелели маршрута от Русия към Европа (другият е „Турски поток“). Осигурява пет процента от общия внос на газ в ЕС.

Сега транзитът е затворен. Зеленски каза: „Сложихме край на този въпрос“.

Търсене на варианти

Това е доста болезнено за Европа. Особено за Австрия и Словакия. През юни на Киев беше предложен вариант: да купува газ от Азербайджан и да го изпомпва през същата тръба.

Това обаче е малко вероятен сценарий.

„Наемането на тръбопровода от други износители, например азербайджанската СОЧАР, е невъзможно в настоящата външнополитическа среда. Това изисква сериозни дипломатически отстъпки от Брюксел, които те няма да направят“, казва Павел Маришев, член на експертния съвет на Руското газово общество.

Азербайджанският газ влиза през Южния коридор: Трансанадолския (ТАНАП) и Трансадриатическия (ТАП) газопроводи с капацитет съответно 16 и десет милиарда кубически метра. Миналата година ЕС закупи около 12 млрд. от Баку. СОЧАР планира да удвои износа до 2027 г.

Онзи ден еврокомисарят по енергетиката Кадри Симпсон каза: „Възможно е да се използва украинска инфраструктура, няма санкции и това е в интерес на Киев“.

Тоест закупуването на руско гориво от западни газови оператори извън ЕС е приемливо. И тази схема вече е изпитана с петрола.

Доказана схема

В края на август Будапеща и Братислава успяха да разрешат ситуацията с петролопровода „Дружба“, който беше блокиран от Киев заради санкциите срещу “Лукойл.”

Унгарската “Мадяр Олай” сключи нови споразумения с доставчици на гориво и оператори на тръбопроводи за транзит през Украйна и Беларус.

„Взехме компромисно решение: преместихме точката на „доставка и приемане“ от границата на Унгария и Словакия към беларуската и петролните потоци през Украйна вече не са руския петрол“, обяснява същността на схемата Александър Тимофеев, доцент в катедрата по информатика на РИУ „Плеханов“.

По същия начин

Наблюдателите са сигурни, че това важи и за газа.

Транзитът през първото полугодие е 8,98 млрд. куб. м, с десет процента повече от същия период на 2023 г. Горивото се изпраща основно за Австрия, Унгария, Словакия и Молдова.

„Сега западните оператори ще започнат да купуват руски газ предварително и изпомпването ще продължи – в противен случай има заплахи за енергийната устойчивост на ЕС“, посочва Маришев.

„Без този транзит цените могат да скочат до 600-650 долара за 1000 кубически метра, което е изключително неизгодно за ЕС. Определено обмислят възможността за сключване на договор с „Газпром експорт“ и европейска енергийна компания, която от своя страна ще подписват споразумение с оператора на украинската газотранспортна система“, уточнява Тимофеев.

Няма празно

По всичко личи, че Западът няма да позволи да се спре вентилът в Суджа.

Южните тръби, по които руският газ продължава да тече в ЕС, макар и под различни марки, едва ли ще покрият потенциалния дефицит. Норвежките не са много надеждни. Освен това от следващата година европейците ще бъдат оставени на милостта на борсовите доставки, които са значително по-скъпи от дългосрочните договори, отбелязва Маришев.

Унгария, Чехия, Австрия и Словакия зависят от украинския транзит. Като цяло Брюксел вероятно ще измисли как да принуди Киев да смени гнева си с милост.

Превод: В. Сергеев

https://pogled.info/