Нова опасна игра в „ТикТок“ крие риск за психичното здраве на децата

0
133


Нова игра се разпространява между децата и създава рискове за психичното им здраве. Тя се нарича „Червена врата, жълта врата“ и е най-новият тренд в „ТикТок“.

Играта е от 2020 г. Първо става популярна в чужбина, а сега и у нас. Играе се от две деца. Едното сяда на земята в поза лотус, другото ляга в краката му със затворени очи. Това, което седи, започва да масажира слепоочията на другото дете и да му повтаря: „Червена врата, жълта врата“. Така се получават зрителни халюцинации – врати, коридори, предмети и дори хора.

Експертите казват, че няма официална информация за по-сериозни вреди върху психичното здраве на децата, но играта никак не е безвредна, особено за по-малките. Те могат да си приставят страшни неща, което води до стрес.

Деца, които са играли играта, споделят, че това се случва при изгасени светлини. При повтарянето на конкретните думи може да се видят всякакъв цвят врати. Ако лежащият види черна врата, трябва да бъде „събуден“.

Психолози определят това занимание като „игра на въображението“, при която може да се изпадне в лек транс.

„В тази игра има двама души – един който изпада в лека форма на транс и друг, който го води през пространството и вратите, за да вижда хубави и лоши неща. Възможно е, в случай че детето е по-тревожно и има някакъв емоционален проблем, то да се разстрои. Част от въвеждащите ритуали, които се описват, имат хипнотично действие, но хипнозата има много нива и това, че детето изпада в лек транс, все още не е страшно“, обяснява психологът Иван Игов.

Развлеченията, които обещават вълнение, може да доведат до страх и тревожни състояния, смятат лекари.

„Има деца, които може да развият паник атаки, нарушения в съня или хранителните навици, да се дистанцират, да имат промяна в успеха в училище или в общото си състояние. Това са симптомите, които трябва да алармират родителите, че нещо се случва. Тогава трябва да потърсят лекарска помощ“, допълва педиатърът д-р Боряна Христова, цитирана от NOVA NEWS.

От Центъра за безопасен интернет обаче подчертават, че подобен експеримент може да остави трайна следа у детето, особено ако то е на възраст под 11-12 години. И допълват, че в интернет има други далеч по-опасни развлечения.

„Другата игра, която родителите трябва да имат предвид и да внимават за нея, е симулативна. Тя предлага симулации, свързани с кражби, продаване на наркотици“, казва Антоанета Василева от Национален център за безопасен интернет.

Експертите призовават родителите да са наясно колко време и как децата им прекарват в онлайн пространството.

А мерки се вземат и на европейско ниво. „ЕК публикува важни насоки, свързани с безопасността на децата онлайн – имплементирането на Акта за дигитални услуги на ЕС, който България скоро ще синхронизира в своето законодателство“, посочва Василева.

Специалистите отчитат още, че предизвикателствата няма да спрат да се разпространяват. Причината – това е начин, по който създатели на съдържание трупат последователи.





Източник 24часа