Символизират любов и преданост, но трудно могат да оцелеят в градска среда без грижи
Символ на мир, любов, вярност и лоялност са белите гълъби. Затова и много често те присъстват на сватбите. Но най-щастливият ден за младоженците може да се окаже трагичен за птиците.
Обичаят е да се пускат два бели гълъба – единият от булката, а другият от младоженеца. Когато те литнат заедно, символизират преданост, любов и дълбока връзка. Много хора вярват, че пускането на гълъби на сватба носи късмет и сбъдва желания.
Обикновено птиците, които се продават за празнични събития, са декоративни породи. В различни сайтове те се предлагат за сватби, кръщенета, откривания, спортни събития, балове и помени. Само че най-често са отглеждани в малки тесни клетки (волиери), а това носи редица рискове, ако бъдат пуснати в градска среда. Тези гълъби
няма да могат да
оцелеят навън, защото
не са опитни летци
Гълъбарниците, в които ги развъждат, най-често са тесни и няма достатъчно пространство за летене. При хвърляне от ръцете на младоженците гълъбите неуверено се опитват да прехвръкнат. Съвсем инстинктивно искат да летят, но това не значи, че могат да се справят. Ако крилете им не са заякнали, те не биха успели да се качат някъде нависоко, за да се предпазят от коли и хищници – естественият им враг в градска среда са котките.
Сватбените гълъби също така са опитомени птици, които са свикнали да бъдат хранени и никога не са се научили да се справят сами. Освен това имунната им система е много по-слаба и могат да се заразят от най-различни болести.
Мястото на пускане на сватбените гълъби също е от важно значение. То трябва да е просторно – в градината на ресторанта или на голяма поляна. Но тъй като много места не разполагат с такива, младоженците ги пускат от балкон, тераса или до църквата. Така че гълъбите нямат време и място да се ориентират и може да се блъснат в нещо до тях. Не е хубаво да има и много дървета с надвесени клони.
Гълъбите също така са крехки птици и затова трябва да се отнасяте внимателно с тях. Най-големият проблем е как хората ги държат. Не бива да ги стискате много силно. Важно е да се обхванат крилата им, за да не пляскат хаотично с тях. В противен случай може да ги счупят или да се откъснат пера. Ако ви се струва, че гълъбите имат хиляди пера и не е голям проблем да загубят някое от тях, не е точно така. По-големите пера дават възможност птицата да лети във въздуха, да се ускорява или забавя, да се издига или спуска, да сменя посоката на движение.
Перата на крилата и опашката са много важни за полета на гълъба, а малките перушинки по тялото му са необходими за поддържането на телесната температура. Най-важни са основните махови пера – те са първите 10 от крилото и са най-големи.
Ако при неуспешен опит да
задържите гълъба в ръцете
си откъснете опашката му,
го обричате на смърт
Той няма да може да полети и бързо ще загине в незащитена среда.
Друга голяма грешка на сватбите е късното пускане на гълъбите от клетката. На много вечерни тържества младоженците ги освобождават от клетката по тъмно, а това е пагубно за тях. Те не могат да виждат в тъмната част на денонощието. Затова ако се пускат гълъби, трябва да е най-късно половин час преди залез слънце.
Много популярна е теорията, че гълъбите могат да се ориентират спокойно до дома и да се приберат там, където са отглеждани. Само че не е точно така.
Най-добре се ориентират спортните или пощенските гълъби, които се използват най-вече за състезания. Може да ги познаете по по-едрия им размер. Те са стройни, с широки гърди и т.нар. гъбички по ноздрите над човката. Могат да прелетяват стотици километри при средна скорост 60 – 80 км/ч. Пуснати от голямо разстояние, те се завръщат в своя гълъбарник, като го намират много лесно. Имат силно развита мускулатура и могат да издържат дълго в полет. Ако младоженците купуват гълъби по сайтове, трябва да внимават за какво плащат. Цената им е много по-висока от другите малки бели гълъбчета, които всъщност са гугутки.
Гугутката смехурка, или позната на доста места у нас като скумрийка, е много кротка птица. Нарича се така, защото издава характерен хихикащ звук, както и мелодично гукане. За разлика от гълъбите гугутките могат да живеят в затворени кафези. Не са добри летци, непретенциозни са и са много доверчиви към хората. Точно заради това ги продават за сватби. Но те със сигурност много трудно оцеляват сами. Все повече хора ги гледат като домашен любимец, защото в защитена среда живеят дълги години.
Сватбата може да бъде прекрасен празник и без присъствието на гълъбите. Може да ги замените с пускане на балони с хелии или летящи фенери.