Това решение на парламента е опасен прецедент за цялата бизнес среда в България, казва председателят на Съвета на директорите на EVN България, в чиято група влиза Електроразпределение Юг, оператора на електроразпределителната мрежа в Югоизточна България
– Г-н Сипек, миналата седмица депутатите приеха решение обещаната държавна помощ за останалите без захранване клиенти по коледните празници да е за сметка на мрежовите оператори. Вие реагирахте срещу това решение. Защо?
– Нека в началото направим ясно уточнение за компенсациите за липса на захранване. Има ясен механизъм, по който мрежовите оператори изплащат компенсации и той е записан в техните Общи условия. Този механизъм работи и ние вече сме започнали изплащания към клиентите, които са предявили основателни искания към нас. Тоест тук ние нямаме конфликт, клиентите си получават съответните суми по ясен и недискриминационен механизъм и не можем да говорим за никакво спестяване на средства или отговорност от страна на мрежовите оператори. Но помните, че по време на коледните празници тогавашният Министерски съвет реши, че като допълнение към средствата, които мрежовите оператори ще изплатят, съгласно общите си условия, държавата, подчертавам държавата, ще изплати с публични средства допълнителни компенсации. Даже ние бяхме помолени на изрична среща да подпомогнем този процес като плащанията на държавните компенсации да стане чрез отразяване във фактурите, които издаваме. Ние се съгласихме, водени от партньорското разбиране, че заедно с държавата работим в една посока. Това, което предизвика недоумение, непредсказуемост и усещане за дискриминация е внезапното решение от миналата седмица тези държавни компенсации изведнъж да бъдат за сметка на мрежовите оператори. Така държавната помощ стана частна, плащането за едно и също нещо – двойно – чрез нарочна поправка в закон, и то без никакъв официално посочен аргумент защо.
– За каква сума става въпрос?
– Общата сума, която Парламента вмени допълнително на трите мрежови оператора, е малко над 2 млн. лв., за близо 26 000 клиенти, но в случая това не е причината за усещането за дискриминация, което това своеволно решение носи. Това решение отваря вратата за подобни, бъдещи, бързи и вземани на крак решения практически във всеки един сектор. Как да се прави дългосрочен бизнес, след като само за ден и половина, без реално обсъждане и професионални аргументи, може да се приеме всякакъв вид задължение за частния бизнес. Това е изключително ярък сигнал за цялата бизнес среда в България, не само за нас като енергийни компании. Утре държавата може да реши всеки друг сектор да плаща за направени от политици обещания. Затова и ние не приемаме подобен подход. Отново посочвам: ние изплащаме средствата, които са предвидени по нашите Общи условия, но сега ни е вменено, и то чрез закон, да покрием и обещания, направени от друг, в случая от държавни институции. Както и да го гледаме това не е добре, не за нас, за всички, които искат да следват правилата.
– В Парламента се чуха обвинения към мрежовите оператори за състоянието на мрежата като фактор за авариите, тоест, че имате вина за тях и затова трябва да понесете наказания. Как ще ги коментирате?
– Няма да коментирам конкретни изказвания, защото всеки има право на тях. Ще коментирам това, което на 5 февруари, публично пред всички, беше посочено на заседание на енергийната комисия в Парламента от Комисията за енергийно и водно регулиране, която извърши проверка при нас още по време на аварийната обстановка. Заключението на проверката за дейността на Електроразпределение Юг, който е мрежовият оператор в Югоизточна България и е част от групата на EVN България, е, че нашите просеки около авариралите електропроводи са поддържани в нужното състояние и че основната причина за авариите в нашата мрежа е обледеняване на въздушните проводници. Тоест метеорологичната обстановка, не липса на инвестиции, не стара мрежа, не липса на поддържани просеки или липса на техника и екипи, а лошото време е била причина за авариите. Заедно с това нашите колеги се представиха изключително професионално в отстраняването на авариите, благодарение и на добрата координация и опит, който имаме в справянето в екстремни ситуации и кризи. А времето според публичните данни през този период беше екстремно. По Коледа беше регистриран най-тежкият снеговалеж в България за последните 10 години, с 440% увеличение за този период по официални данни на институциите. В такива екстремни ситуации винаги досега министерството на енергетика е обявявало т.нар. ограничителен режим за снабдяване. Това не е обявяване на „режим на тока“ както някои хора го интерпретират, а правен режим, който отчита, че има форсмажорни фактори, които няма как да се вменяват като отговорност на мрежовия оператор. Такива фактори бяха и непроходимите от снега пътища, по които нашите екипи не можеха да стигнат до населените места и до електропроводите. Тук обаче за първи път и въпреки ясните обстоятелства, тогавашният министър на енергетиката отказа да обяви такъв режим и веднага обяви, че причината са мрежовите оператори, защото не инвестирали достатъчно. Това веднага прокара разделителна линия в ситуация, изискваща общи действия за справяне с кризата.
– А така ли е?
– Всеки може да направи своя извод как EVN насочва своите инвестиции. С едни от най-ниските мрежови цени в Европа, които българските клиенти плащат, ние имаме едни от най-ниските нива на продължителност на прекъсвания в мрежата ни в Югоизточна България. Тоест с по-малко средства, които получаваме от клиентите, ние постигаме средноевропейски резултати на качество. В България клиентите плащат около 5 стотинки за киловатчас като мрежова тарифа, а в други държави това е двойно, тройно и дори четворно повече, което следва социалната поносимост на цените, което ние разбираме. Но в същото време в България средната продължителност на прекъсванията за клиент през 2024 г. е била 56 минути, докато в Италия е 99 мин., в Хърватия – 82 мин., а в Румъния – 104 мин. Мисля, че това ясно показва доброто качество на нашата работа, което противоречи изцяло на обвиненията, които чуваме и на постоянно увеличаваните санкции, конкретно срещу мрежовите оператори. Излиза, че санкциите са основен елемент за стимулиране на нашата дейност, което граничи с дискриминация, предвид множеството, за съжаление, примери от други сектори в енергетиката и ютилити услугите, където има случаи на продължително нарушаване на снабдяването, но там за санкции и компенсации никой не говори.
– Какво следва?
– В конкретния случай ние предприемаме всички правни възможности за защита предвид, че решението на Парламента влиза в противоречие с Конституцията и правото на Европейския съюз. Включително обжалваме и отказът да бъде обявен „ограничителен режим“. Виждаме и че все повече бизнес и професионални организации реагират с позиции, че подобно своеволно решение вреди на бизнес средата за всички.
В общ план пътят за нас винаги е бил един и същ: общи действия за развитие на българската енергетика. EVN тази година навършва 20 години дейност в България, което за нас е повод за гордост като едни от малкото дългогодишни инвеститори в българската енергетика с визия за бъдещето. През тези години сме минали през много предизвикателства и винаги успешната рецепта е била общи действия на сектора, а не разделение на частна и държавна енергетика. Да има професионални дискусии и чуваемост на експерти. При нас работят 2300 български професионалисти и уверявам ви, когато колегите са навън да отстраняват аварии, последното, което си мислят е дали работят за частна или държавна компания. Същото, съм сигурен, важи и за клиентите, които искат да имат сигурна и качествена услуга.