Нещата, които ни отличават като идентичност и народ, са празниците и обичаите ни, каза етнологът Силвия Вутева

0
107



Нещата, които ни отличават като идентичност и народ, са празниците и обичаите ни. Всички знаем колко е качествена нашата фолклорна музика, но част от мисията ни като народ е и да запазим празничната си обредност и това, което ни отличава, въпреки сходствата с останалите балкански народи. Има неща, които са много специфични и се правят точно в нашите региони. Хубаво е да бъде съхранено, защото това на практика е нашият влог в така наречената общата европейска култура. Това каза уредникът в Регионалния исторически музей в Ловеч Силвия Вутева, която бе гост в Националния пресклуб на БТА в град по време на представянето на новия брой на списание ЛИК „България в ЮНЕСКО“. 

„За мен като етнолог винаги е било много интересно как календарната ни празнична обредност изцяло се свързва с традициите ни, с храненето, с начина ни на обличане, с обичаите, които спазваме в така наречената обредна система. И най-интересното е, че те винаги имат симбиоза с народния ни светоглед, изцяло обвързан с празничния официален християнски календар“, посочи Вутева. 

По думите й един от най-интересните обичаи, който се изпълнява в Ловешко е Джамалът. През 60-те години на миналия се е практикувал в 12 ловешки села. Днес може да се види в селата Йоглав, Горан, Александрово и отделни елементи от него в Пресяка и Брестово.

„За мен е много притеснително от гледна точка на това, че ние трябва да се опитаме по всякакъв начин да запазим и да захраним това, което имаме като обичай с толкова древни паганистични черти на практика, които изцяло се съчетават с православния ни календар“, коментира Вутева.

По думите й въпросният Джамал се прави в края на мръсните дни. Освен, че е маскарадна мъжка игра и е част от този цикъл, е свързан с това, че след Игнажден, Рождество Христово до Йорданов и Ивановден народът ни го използва, за да направи празник, който е изцяло езически и паганистичен.

„В този период ние гоним злите сили, обличайки се със страшните дрехи, с маските, с всичките тези дрънкащи и издаващи странни звуци аксесоари, които да изгонят злото и злите сили. Интересното е, че Джамалът се прави само в Ловеч и региона, а в останалите части на страната това са така наречените кукерски празници“, добави уредникът. 

Обичаят е маскарад, който се превръща в своеобразен народен театър и джамалските групи обикалят всички къщи в селото, гонят злите сили и благославят, за да можем да започнем на чисто годината след Йордановден и да запазим плодородието, плодовитостта на добитъка.

„Камилата е обредното животно, което е достатъчно страшно и непознато за нашите ширини. Внасяйки тази естетика, която източното животно ни предлага, ние го превръщаме в обредно, което да изчисти нечистите сили по време на мръсните дни“, каза още Силвия Вутева.

На представянето на новия брой на списание ЛИК в пресклуба на БТА в Ловеч гости бяха още Пенка Стаменова, секретар на Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.”, и Валентин Узунов, директор на Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“.



Източник БТА