Необходимо е надграждане в туристическия сектор, посочиха съветниците от групата на „ВМРО – БНД“ в троянския общински съвет. Те представиха работата си през 2024 г. и изложиха приоритетите си за 2025 г. на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Троян.
Съветникът Даниел Сираков, който е и областен председател на движението, представи политиките, които групата ще следва до края на мандата.
„Ще започна с традиционните за ВМРО политики, за да се разбере и да стане ясно на троянската общественост, че много търпеливо и последователно провеждаме политиките си“, каза той.
Сираков посочи, че е необходимо надграждане в туристическия сектор чрез обособяване на нови атракциони и регламентиране статута на туристическите зони в Шипково, Чифлик и Беклемето. Той припомни два доклада, направени преди години с активно застъпничество на членовете на местната структура: „Проучване находищата за минерална вода по оста Шипково – Бели Осъм – Балканец – южната част на Троян – Орешак – Черни Осъм“ и „Окончателен доклад за биоклиматичните ресурси на местност „Беклемето“.
„Един такъв статут отваря територията, дава привилегии на общината да участва с проекти, които да бъдат защитени от държавата в лицето на Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването. Това дава възможност на община Троян да излезе на национално и международно ниво по отношение на рекламата. Това е нашето разбиране. Ние сме извървели половината път и трябва просто от тук нататък някой да се занимае по-сериозно. За нас сериозното е да се създаде една фирма за управление на спортните и туристическите обекти в общината, посочи Сираков.
През този мандат твърдо ще настояваме за превръщане паметника „Арка на свободата“ на Беклемето и крепостта „Состра“ в емблематични вход и изход на Троянска община, допълни той.
Сираков каза, че по негово мнение следва Общината сама да стопанисва и експлоатира ресурса от минерална вода, с който разполага. От няколко мандата се говори за минералния ресурс на общината, като благодарение и на усилията на кмета на общината Донка Михайлова, той е прехвърлен на общината и се стопанисва от нея. Радостно е, че след толкова години имаме два реновирани каптажа – извор L1 и извор L2, посочи Сираков.
Относно осъществяването на контрол и недопускане образуването на нерегламентирано изхвърляне на отпадъци на територията на общината според Сираков трябва, по подобие на практиката в много други общини, да се създаде звено, което да контролира случващото се, обществения ред и пр. По негови думи функциите на съществуващите в момента контрольори към общината са ограничени и трябва да бъде създадено самостоятелно звено за целта.
„Започваме да внасяме предложения по всички приоритети, които сме обявили през кампанията. Имали сме добър тон и език, но не приемаме квалификации от типа, че провеждаме популистка политика“, каза още Сираков. Ние също сме застанали пред хората, и започваме да провеждаме, със съответната решителност, набелязаните мероприятия, независимо дали се харесва на останалите политически групи, допълни той. Едно е сигурно – трябва да изключим идеологията, и при сериозни аргументи да не се съобразяваме с нея“, подчерта Сираков.
„Започнахме дейно мандата си и винаги, когато сме имали възражения и аргументи, сме ги представяли“, каза и общинският съветник инж. Румен Райков.
Сред свършеното през 2024 г. по приоритет опазване на околната среда, той открои инициативата си да постави за разглеждане въпроса за съществуващото доброволното формирование в общината. По негово искане е направено изслушване на началника на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ инспектор Петър Петров, за да стане ясно какво е състоянието на формированието и с какво могат да помогнат съветниците за неговата дейност. Закупени са специални пожарогасители за формированието и е усъвършенствана системата за стимулиране на доброволците, посочи той.
От групата ще предложат в бюджета на общината да бъдат включени средства за обновяване осветлението на паметника „Арка на свободата“ на Беклемето. Друго тяхно искане е да бъдат отделени средства за паметна плоча в района на село Балканец, с която да бъдат почетени опълченците от Троян, взели участие в Руско-турската война, каза Райков. „Смятам, че всички ние им дължим това уважение“, подчерта той.
По думите му като цяло проблемът с водоснабдяването в общината е решен, но такъв съществува в отделни махали. Поставен е въпросът за водоснабдяване на махала Габърска. След направения отчет на кмета е станало ясно, че вече има готов проект за това, който може да бъде реализиран в следващите години, каза съветникът.
Похвално е намерението на общината да бъдат предоставени общински земи на млади семейства за създаване на „Младежко градче“, но това не е достатъчно, каза инж. Райков. Той посочи, че отделеното място в кв. „Ливадето“ е достатъчно за седем – осем семейства, а нуждаещите се са доста повече.
На последната сесия на общинския съвет Райков е предложил да бъдат изградени общински жилища за млади семейства на терен, който в момента е част от активите на Многопрофилната болница за активно лечение в Троян, не се използва и е в незадоволително състояние. Част от бъдещите жилищата следва да бъдат отредени за семейства, в които поне един от членовете работи за някоя от болниците в града, смята съветникът. Намерението му за конкретния терен съвпада до голяма степен с виждането на администрацията, посочи той.
Друг общински съветник от „ВМРО – БНД“ – инж. Николай Стойков, отчете, че все по-малко хора се занимават със земеделие и животновъдство в общината и трябва да се направи опит те да бъдат запазени. В тази посока е внесения от него на последната сесия на общинския съвет в Троян проект за Приемане на изменение и допълнение на Тарифа за определяне на цени за някои видове сделки по управление и разпореждане с общински имоти. Измененията в съществуващата наредба са направени с идеята за подкрепа на местните животновъди, посочи той. Предложението е прието с подкрепата на групите на ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ, и един съветник от „Възраждане“.
Друг приоритет, по който е работил Стойков, е за освобождаване от винетни такси на малките населени места като мах. Калейшко ханче, близо до Троян.
Има отговор от администрацията, че се очаква Областна пътна дирекция да даде становище колко ще струва това на общината и ще се вземе решение. Изискването на агенцията е там, където населените места се освобождават от винетен режим, общината да поеме реконструкция и реновиране на главния път, допълни Даниел Сираков.