Историята на Книгата на рекордите на Гинес започва през 1951 г. На едно английско парти във висшето общество възникна комичен спор за това коя от европейските птици лети най-бързо: златната птица или шотландската яребица. Един от участниците в този спор, сър Хю Бийвър, след като се връща у дома, внезапно решава да събере информация за всякакви нестандартни рекорди, като състезания за скорост на полета на птици, и да издаде книга за това.

Решено е да се нарече „Гинес“ в чест на древното фамилно име на семейството на сър Хю. За подготовката на публикацията в Лондон е създадена специална агенция, която регистрира различни интересни постижения. Работата по книгата е поверена на собствениците на една от информационните агенции – братята Норис и Рос Макуиртър.

В процеса на събиране на информация бяха разгледани множество факти за  записи и бяха събрани свидетелства от авторитетни експерти относно тяхната автентичност. В резултат на това на 27 август 1955 г. излиза първото издание на Гинес, обем от 198 страници.

Следващите издания започват да се наричат ​​„Книгата на рекордите на Гинес“ (на английски: Guinness World Records). Първата „Книга“ веднага се превърна в един от бестселърите на годината. На следващата Коледа тя оглавява британския списък с бестселъри.

Оттогава това справочно издание ежегодно записва информация за изключителните постижения на хора и животни, уникални явления и любопитности в природата и човешкото общество. Например на 27 август 1994 г. експертите на Гинес регистрират рекордно разстояние за изплюване на черешова костилка – 28,98 м, извършено от някой си Хорст Ортман в град Лангентал (Германия).

През 2005 г. Книгата продаде своя 100-милионен екземпляр, което й спечели титлата „най-продаваната книга в света, защитена с авторски права“. Днес Книгата на рекордите на Гинес, издавана годишно в над 100 милиона копия на 40 езика и се продава в повече от 100 страни по света.