На площ от два декара в парк „Юкя“ на Търговище ще бъдат залесени фиданки червен дъб

0
77



На площ от два декара в парк „Юкя“ (Източен парк) на Търговище ще бъдат залесени фиданки червен дъб. Акцията по залесяването е насрочена за 14 ноември, съобщават от Североизточното държавно предприятие (СИДП) в Шумен.

Инициативата е на „Клуб 200: Дъбче с бъдеще“ и ще се реализира с подкрепата и съдействието на Държавното горско стопанство (ДГС) в Търговище, общинското предприятие „Флора“ и Фонд „Доверие“. Общо 80 фиданки червен дъб ще бъдат залесени в парка „Юкя“. Младите дръвчета са произведени в разсадника на териториалното поделение край село Баячево и всички ще бъдат с размери между метър и метър и половина.

Дръвчетата ще бъдат заплатени от „Клуб 200: Дъбче с бъдеще“, а служителите на Фонд „Доверие“ ще дарят по един работен ден в полза на кампанията. Теренът, който ще бъде облагороден, е предоставен от Община Търговище. Организацията на залесяването е поверена на ДГС – Търговище, а ангажимент за последващи грижи за фиданките ще имат служителите на ОП „Флора“. 

Директорът на Държавното горско стопанство в Търговище Стела Атанасова коментира, че от години се извършва залесяване на паркови пространства в града със собствени фиданки. „Сега дръвчетата са доста на брой, в кампанията ще участват много хора и организации и се радвам, че всички възприеха идеята да използваме фиданки от вида червен дъб, защото те са красиви и ще радват нашите съграждани“, каза тя. 

В Търговище Общинското предприятие „Флора“ извършва сезонно залесяване с над 150 дръвчета. В парковете „Борово око“, „Роден кът“ и „Източен“ с нови дръвчета ще бъде подменена премахната изсъхнала растителност, припомня БТА.

/ТНП/



Източник БТА