Народно читалище „Напредък 1901“ в Разград се превръща в сцена на вдъхновение за разказвачи на приказки

0
10


Народно читалище „Напредък 1901“ в Разград се превръща в сцена на вдъхновение за разказвачи на приказки. Историите от миналото на етносите в Лудогорието ще оживеят в необичаен спектакъл на 28 февруари – в навечерието на Сирни Заговезни, Баба Марта, Осми март. Инициативата ще се осъществи в рамките на проекта на разградското читалище под наименоването „Змей и самодива вместо зомби“, съобщи за БТА секретарят на културната институция и  ръководител на проекта Светослав Стойчев.

Той обясни, че в деня на събитието преди обяд в залата на читалището ще се разказват приказки пред детска публика, а вечерта са канени разказвачи и слушатели в зряла възраст, като присъствието на деца и внуци не се изключва. Посредством слово и музика разказвачи от София и Разград, гайдарската група при читалище „Напредък 1901″ с ръководител Пламен Панев, самодейци от Разград и Гецово ще пренесат гостите в миналото на Лудогорието, ще докоснат истории, вярвания и представи, съхранени през поколенията. „Всеки може да разкаже приказка или да избере да е само слушател. Разказвачи и публика заедно ще се опитат да „уловят“ приказки – да си спомнят и спасят от забрава местните приказни сюжети на всички етноси в прекрасното ни Лудогорие“, посочиха организаторите на инициативата.

Светослав Стойчев отбеляза, че проектът „Змей и самодива вместо зомби“ се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Целта му е популяризиране на българските фолклорни текстове и на древното изкуство на разказването за деца и възрастни в разградския регион. Сред основните задачи са възраждане и популяризиране на разказваческото изкуство, засилване на връзката между поколенията, приемственост в културните ценности и спасяване от забрава на местните приказни мотиви, герои и архетипи. Идеята е също чрез реализираните инициативи по проекта да се насърчат нови разказвачи, да се обогати репертоара от традиционни приказки. В различните инициативи по проекта ще бъдат включени самодейците от читалището, ученици от Профилираната природоматематическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“, етнографи и др., допълни Стойчев.

/ХТ/



Източник БТА