Народният театър създава и възпитава култура, казва директорът на ямболския Драматичен театър „Невена Коканова“

0
6



Народният театър „Иван Вазов“ се е ангажирал с една висока култура, която разпространява по всички възможни начини, не само чрез спектаклите, на своя сцена и с пътувания из страната, но и с възпитаването на младите колеги, а и на публиката. Това каза в Националния пресклуб на БТА в Ямбол директорът на Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“ Дияна Радева при участието си в представянето на декемврийския брой на списание ЛИК, посветен на 120 години Народен театър „Иван Вазов“.

Народният театър има много особено място в картата на театрите в България. Не само че е първият по големина и по значение в културната ни история, но има свое влияние във всички театри в страната, каза Дияна Радева. Тя припомни, че през настоящата година, когато ДТ „Невена Коканова“ отбеляза 75-годишен юбилей, Народният театър гостува за първи път на ямболска сцена – със спектакъла „Богът на касапницата”.

От своя страна, ямболският театър пък за първи път, също през 2024 г., постави свой спектакъл на най-високата театрална сцена у нас. „На 3 юни представихме един от нашите най-добри спектакли – „Всичките наши тела” по текстове на Георги Господинов“, каза Дияна Радева. Този спектакъл донесе и „Икар“ на актьора от нашата трупа – Вълчо Янев, допълни тя.

Днес, когато може наистина да се предлага всякакъв вид изкуство, това, което крепи държавните театри и в частност Народния театър „Иван Вазов” като една най-висока трибуна, са качеството на спектаклите, които предлага, посочи директорът на ДТ „Невена Коканова“ – Ямбол.

Но Народният театър не е само изкуството, което предлага. Има един екип, който стои зад това, което хората виждат на сцената, каза още Радева. Тя сподели и личен спомен, когато е била студент по режисура: „В далечната 1984 година имахме преподавател, който беше техническият директор на Народния театър. Господин Спасов беше такова олицетворение на познаване на техниката, на значимостта на всеки един детайл. Той ни разхождаше из чигите горе и ние като студенти по режисура бяхме длъжни да знаем всичко това, с което един добър театър би трябвало да разполага“.

Така че, Народният театър има значение и за възпитание – на младите колеги от Академията и изобщо на младите хора, които се интересуват от театър, посочи гостът в пресклуба на БТА в Ямбол. Това показва, че Народният театър се е ангажирал с една култура, която да разпространява по всички възможни начини, допълни Радева.

От сърце желая на Народния театър – от мое име и от името на екипа на Драматичен театър „Невена Коканова” Ямбол да продължава да бъде стожер на изкуството в България. От сърце желая той да продължава да общува по същия добронамерен начин с всичките си колеги в страната, защото държавните театри притежават това усещане за единение, за критерии, които само Народният театър може да издига високо и ние трябва да вървим по неговия пример, посочи още директорът на ямболския драматичен театър.



Източник БТА