Тя зарежда със самочувствие, с оптимизъм и кураж, така че важната професионална крачка е по-успешна
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Пролетта е най-подходящият сезон да си търсите и да започнете нова работа, твърдят психолозите. През хилядолетията у човека са закодирани навик и необходимост да живее в съзвучие с природния цикъл. Както всичко наоколо се пробужда за нов живот, така и на него му се приисква да започне нещо отначало.
Освен това пролетта подсъзнателно го зарежда с оптимизъм. Слънцето грее и всяко предизвикателство изглежда по-лесно отколкото в мрачните и студени зимни дни или в летните жеги. Небето е синьо, дърветата се раззеленяват. А синият и зеленият цвят намаляват стреса и засилват усещането за щастие.
Докато си търсите нова работа или вече я започвате, не подценявайте друга важна възможност, която дава пролетта – да се движите на открито. Това ще проясни мислите и ще ви зареди с енергия.
Ще се чувствате по-силни и ако преброите приятелите си. Най-добре съвсем буквално, като се виждате с тях – сезонът е чудесен за подновяване на контактите в компания на кафе или бира навън.
Психолозите твърдят, че ако преброите 10 души, които наистина са ви близки, знаете, че ви обичат и се вълнуват от случващото се с вас, ще повишите веднага щастието и самоувереността си.
Повтаряйте си, че сте на прав път, че се чувствате добре, че харесвате новите предизвикателства, че ще успеете. Учените са доказали с не един и два експеримента, че дори когато хората се преструват на щастливи, се чувстват по-щастливи. Самоманипулация, но върши работа.
Всичко това е важно, защото за смяна на работата трябват енергия, самочувствие и кураж.
На първо място опитайте обективно да оцените дали наистина вече е време да смените работното място.
Според социологическите изследвания има поне четири причини, поради които хората най-често напускат.
- Искат повече пари.
- Не виждат възможности за развитие.
- Не се чувстват оценени, което не означава само заплата, а и признание от шефовете.
- Не харесват колегите си.
Тези мотиви са лесни за разбиране. Естествено е да се огледате за друга работа, когато не сте доволни от заплатата, когато каквото и да правите, не получавате добра дума от шефа, когато сякаш сте обречени до пенсия да си седите все на тази длъжност или пък смятате колегите си за неприятни хора и лоши професионалисти. Но е напълно възможно тези най-чести причини изобщо да не важат да вас и пак да не се чувствате щастливи.
Според кариерните консултанти има други въпроси, на които е нужно да си отговорите честно и решението само ще дойде.
1. Наслаждавате ли се на това, което правите?
Ако отговорът е „не“, защо продължавате да го правите – 8 часа пет дни в седмицата, година след година. Не можете да прекарате толкова голяма част от живота си, занимавайки се с нещо, което не ви носи удоволствие.
2. Мотивирани ли сте?
Само за заплата и трудов стаж ли работите, или защото чувствате смисъл и призвание в това, което правите. Ако е първото, значи работата не ви носи позитивни емоции. Никога няма да имате достатъчно енергия и страст да покажете потенциала си и да постигнете успех.
3. Чувствате ли се претоварени?
Нищо чудно, щом работата не ви е интересна. Мотивираният човек сякаш не усеща усилията, които полага. При демотивирания е обратно, дори да няма много задачи.
4. Има ли съответствие между това, което правите, и целите, които преследвате?
Този въпрос е сложен и изисква анализ. Може за някакъв период да работите нещо, което не ви удовлетвориява, но то да е стъпка към целта ви, защото ще ви даде ценен опит, или е задължително да минете през него, за да напреднете в кариерата. Тогава си заслужава да изтърпите и да вземете максимума. Но трябва да е ясно защо го правите и колко дълго ще продължи. Ако не е така и тази работа не ви помага да постигнете целите, които преследвате в личния и в професионалния си живот, значи си губите времето.
5. За себе си ли го правите или за някой друг?
Вие сте отговорни за собствения си живот и за семейството си. Възможно е да сте приели работа, която не харесвате, заради пари или за да бъдете до близките си. Но ако вече не сте щастливи, това ще се отрази и на семейството ви. Никой не иска съпруг/а или баща/майка, който/която сутрин е нервен/а, защото отива 8 часа да прави нещо досадно, а вечер е сякаш буре с барут, защото цял ден е правил/а въпросното неприятно нещо. Може и до бърнаут да се докарате. (Защо бърнаутът се усеща през пролетта и 4 начина да не изпушите от работа.) Така че се огледайте за други варианти, защото вече търпите повече вреди отколкото ползи.
Още по-лошо е, ако работите в тази компания без специална необходимост, само заради нечие чуждо мнение. Не позволявайте някой друг да управлява вашия живот.
6. Какви са ползите за вас?
Не става дума за пари или други облаги, нито за напредък в кариерата. Става дума за удовлетворение. Ако работата не ви помага да живеете по възможно най-добрия начин – така, както го разбирате и чувствате, трябва да се откажете от нея.
След като си отговорите на тези въпроси, имайте смелостта да си кажете „Дотук“ и започнете да си търсите нова работа.
Това не е лесно, защото трябва да сте сигурни, че не влизате в същия капан на друго място. Не бързайте, преценете добре възможностите. Но и не се страхувайте прекалено, че може да сгрешите. Има такава вероятност, обаче само вероятност. А сигурното е, че на сегашната си позиция не сте щастливи.
–– Ако не може веднага
Понякога всичко сочи, че трябва да смените работата си, но обстоятелствата не позволяват да го направите веднага. Докато изчаквате, все пак е добре да внесете нещо ново в ежедневието си, за да се почувствате по-щастливи.
Може да е съвсем дребно – например веднъж седмично да стигате по нов маршрут до офиса или да се връщате по друг път. Ако досега нямахте навика да ходите да обядвате, започнете да го правите. Може дори да не ядете, а да напускате бюрото за обедна почивка. Това са все начини да излизате за малко от рутината и да се освежавате психически.
Ефективно е и да започнете да учите нещо. То ще разбуди и ангажира мозъка ви, ще ви даде усещане за смисъл. Още по-зареждащо ще е, ако го правите не сами, а тръгнете на курс и споделяте преживяването с други хора.
Все пак не отлагайте дълго смяната на работата, колкото и да ви пречат обстоятелствата. Рискувате така да затънете в навика, да се вживеете в нещастието си и да свикнете с него, че никога повече да не се осмелите да направите крачка извън утъпканата пътека.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
С кои жестове и пози може да провалите професионалния успех
7 типа колеги, с които е вредно да се сближавате
С нов шеф сякаш имате нова работа. Как да печелите дивиденти
Ако наистина сте по-умни от шефа, той никога няма да разбере това
Стратегията ПППП за професионален успех
Трикове с малки удоволствия на работа да си подобрявате концентрацията
Заради вградена скромност по-лесно се саморугаете, отколкото се самохвалите. Хватки да се научите
Защо е важно да разпознаете колега социопат и как да се справяте с него
Парадоксът на компетентността пречи на успеха