Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 души, съобщи за БТА Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали.
Над 600 са експонатите в Кристалната зала в миньорския град. Колекцията от красиви кристални форми е събирана в продължение на около 70 г. от рудничните подземия на оловно-цинковите мини в Маданско. Представени са основно минералите галенит, сфалерит, кварц, обяснява уредникът в Кристалната зала Ася Миланова. Тя допълва, че част от показаните причудливи кристални форми представляват разновидности на калцити, пирит, халкопирит, пурит, аметист. Нюансите в лилавата гама при аметиста се дължи на присъствието на манган, уточнява Миланова. Според нея колекционерите на кристали, които посещават залата, са възхищават и впечатляват най-много от рудничните образци, в които се откроява симетрията на кристалната решетка. Експозицията се обновява постоянно, всяка година в залата постъпват нови природни кристални творения.
Колекционери от Франция, Германия и Англия пристигат обичайно в Мадан за фестивала Дни на маданския кристал през май, обясняват от музея. Ценителите на кристали имат възможност не само да се насладят на експонатите от оловно-цинковите подземия, но и да купят сувенири, изработени от кристали. Френски посетител в Кристалната зала дори прояви интерес да купи един от кварцовите минерали в експозицията, готов да заплати 6000 евро, обяснява уредникът.
В Мадан също има група колекционери на минерали, които участват на изложения в Западна Европа и Америка, отбелязват от Минния музей. През 2024 г. се отчита увеличение на посетителите в музея и Кристалната зала. Туристи от цялата страна пристигат в музейните обекти, като мнозина са привлечени от идеята да разгледат мините, в които някога са работили като миньори техните дядовци и бащи.
/ТТ/