Музеят на хумора и сатирата в Габрово днес отбеляза 53 години от създаването си. По традиция институцията обявява ден на отворените врати на празника си.
„Музеят е на 53, прилична възраст, бих казала, че сме млади. Новите 50 сигурно са старите 25. Днешният мъглив и дъждовен ден навън не беше такъв в Музея на хумора и сатирата. Всички, които дойдоха днес, бяха усмихнати и от различни възрасти. Тази година най-драматичните месеци за посещения в институция се случват много добре. Музеят не е завършил своето обновяване и тази зима за пореден път в залите беше студено, но това, което предлагаме като експозиции, като автори и като истории, очевидно е накарало нашата публика да дойде. Радвам се всеки път, когато виждам залите пълни с хора. Вярвам, че ни чака една добра година“, каза за БТА Нела Рачевиц, заместник-директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово.
По думите на Рачевиц, през есента се задава едно мащабно събитие, посветено на 100-годишнината от рождението на Борис Димовски. През годината ще има много гостуващи изложби. Според нея през 2025 г. всичко ще се подреди от само себе си и това е добър подход.
Обновяването на институцията е по Плана за възстановяване и устойчивост, избраният изпълнител вече работи – проектира се. От 4 февруари вече се проектира, това ще трае три месеца, след това около една календарна година за изпълнение. Всъщност изпълнителите ще решат проблемите с климатизацията на институцията, става дума за изолация, за дограма, за покрив, за чилъри, за въздуховоди. Това ще се случи, за да има топлина през зимата и хладина през лятото. Старата парна инсталация, която е компрометирана, ще бъде отстранена.
Чрез Концепцията за интегрирани териториални инвестиции „Брегове на съвремието“ институцията влиза със съществени и много важни дейности. Ще бъде инвестирано много във фондовете, в сградата. Сериозно преосмисляне ще бъде направено от съвременна гледна точка и с оглед на увеличаващите се туристи.
В програмата за 1 април бяха включени „Малки актьори, големи усмивки“ с деца от габровските детски градини в зала „Стефан Фъртунов“, „В служба на смеха – среща на колегите с история“ – „габровско“ парти на хората, които правеха всичко възможно. Музеят организира и семейна игра с емоции за цялата фамилия „Шеговито издирване в музея“.
Следобед се състоя творческо ателие за комикси с художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя сценарист Марин Трошанов. Вечерта бе открита Четвъртата национална изложба на българския комикс, в зала 3 „Стефан Фъртунов“.
В експозицията са представени над 150 табла с комикси от трите обособени периода със своя характерна специфика, обусловена от политическите и икономически особености на България. В изложбата са включени творби на повече от 100 автори.
Домът на хумора и сатирата в Габрово е открит на 1 април 1972 г., като главен изпълнител на идеята и пръв директор на културната институция е Стефан Фъртунов (1926-2010 г.), юрисконсулт по професия и събирач на габровски анекдоти. Три години продължава реконструкцията на старата кожарска фабрика на братя Калпазанови, преди в нея да се настани Домът на хумора и сатирата през 1975 г. Институцията се превръща в модерен и уникален културен център, изграден под мотото „Светът е оцелял, защото се е смял“. Организира фестивали, срещи по наддумване, издава хумористични сборници, в музея функционира експериментален вариететен театър. Основен завет, който музеят предава от старите балканджии на новите поколения, е „Когато по света за нещо се заговори, в Габрово то вече се прави“.
На 1 април 1976 г. на Габрово е наречена малка планета с номер 2206, в чест на фолклорния хумор, прославил града по света.