На 22 февруари се навършват 45 години от първото излизане в ефир на предаването „Минута е много“. Навремето то бързо набра популярност, защото създаде един стандарт, който не беше използван дотогава в телевизионните състезания, казва пред БТА създателят на формата проф. Лилия Райчева.
„Беше по оригинална концепция, със замисъла да е леко и непринудено – като семейна игра. Друг е въпросът, че екипът си знаеше колко е трудно и прецизно да се работи по такъв формат. През цялото време до съществуването му през 2011 година включвах в продукцията студентските си по журналистика, за да видя как се прави предаване на терен“, допълва тя.
„Тридесет и една години аз бях на екрана с „Минута е много“. В предаването имаше въпроси за всеки човек, независимо от неговия интелектуален ранг, и може би, в това се крие и успехът“, коментира пред БТА водещият Петър Вучков.
„Това предаване има някакъв необясним ореол. Има някаква магия в състезанието. Това е, може би, някаква много точно намерена формула. Някакво много оригинално поднасяне на интересни факти. Много добро намерено взаимоотношение със състезатели и с публиката. Приобщаване на групи знаещи“, казва пред БТА актьорът и режисьор Стефан Спасов. Той е съводещ на „Минута е много“ в последните години от неговата история.
НАЧАЛОТО, БЛАГОСЛОВИЯТА…
„Бях получила покана от Стефан Тодоров, главен редактор на студио „Младост“ в телевизията, да предложа едно състезание. И аз го направих. Тогава генерален директор беше Иван Славков. Той бързо решаваше нещата и ни даде летящ старт. По ирония на съдбата, когато „Минута“-та приключи, през 2011 година, това беше и годината на неговата кончина“, спомня си проф. Райчева.
По думите ѝ има още двама генерални директори, на които е благодарна за подкрепата – това са композиторът Стефан Димитров и инженер Кирил Гоцев.
ЗАЩО МИНУТА?
Защо една минута, а не час или секунда? „Една минута е достатъчно дълго и достатъчно кратко време. Плюс това, много дисциплинира“, смята проф. Райчева.
„Аз самата съм обсебена от времето. Затова направих конкуренция на „Минута е много“, която се казваше „Няма време“, като една от репликите на човечето. По принцип, самата драматургия на предаването и неговата концепция беше изградена като по учебник. И всичките елементи – сценарий, регламент, състезатели и публика в студиото, водещи, човечето, включването на телевизионните зрители – бяха една цялостна верига, която беше съединена ведно и, може би, затова предаването получи такъв успех“, допълва Лилия Райчева.
ЛИЦАТА НА „МИНУТА Е МНОГО“
„Трудът на всички хора от екипа се представя от лицата на състезанието – Петър Вучков. Той е актьор с практика, с един разпознаваем, уникален глас, с ясен тембър Освен това е много любознателен, добронамерен, и което беше важно за мен – изключително точен“, разказва проф. Райчева.
Вучков предлага Стефан Спасов да стане водещ, заедно с него. „Тогава Спасов беше един млад, начинаещ, успешен актьор, сега е и режисьор, а двамата оформиха един изключително успешен тандем“, смята създателят на „Минута е много“. Аз не исках да бъде жена, както във всички други предавания, и затова избрахме Стефан Спасов, който работеше чудесно, допълва Вучков.
„Чувствам се част от легендата, защото имах шанса да се впиша в този екип. За мен това е чест и изключителен късмет – да попадна в това семейство. Защото аз дойдох от театъра, без никакъв телевизионен опит. Всички ме приеха много радушно и мисля, че работихме много професионално. И тази енергия се усеща по време на работа. Никога не сме имали конфликти, които да пречат“, коментира Стефан Спасов.
УРОЦИТЕ
Факт е, че и Лилия Райчева, и Петър Вучков, са страхотни учители, от които се научих как да се отнасям към работата, казва Стефан Спасов.
„Имало е случаи, в които някой се възползваха от авторитета на „Минута е много“ и от неговите запазени марки, но това е още един белег, че очевидно сме създали нещо стойностно и значимо“, коментира проф. Райчева.
„Дисциплината. Това, което ти предстои да направиш, е най-важното в момента. И няма друго по-важно от това да се свърши по възможно най-добрия начин. Предварителна подготовка. Така нареченото художествено слово“. Това според Стефан Спасов са нещата, които е научил от формата. „Днес, за съжаление, много от младите актьори си мислят, че да се говори органично, е достатъчно, и да се говори добре пред камера, и на сцена, е много лесно. А всъщност, това не е така“, допълва той.
ЛЕГЕНДАТА ПРОДЪЛЖАВА…
„През годините имахме много успехи и се радвахме на добронамереното отношение на зрителите. Пътувахме къде ли не из страната. Даже нашите състезатели направиха клубове в различни селища. И, между другото, в днешните състезания минутковците печелят само призови места“, разказва Лилия Райчева.
По думите ѝ публиката все още помни „Минута е много“. В проучване за телевизията от 2013 година, зрителите отговарят, че то е в десетката на най-добрите предавания „Това е много добър атестат за предаване, което тогава вече две години не се е излъчвало“, посочва проф. Райчева.
Автор – Даниел Димитров
Оператор – Любен Младенов
Монтаж – Валя Ковачева