Министърът на правосъдието има право да разпореди заличаване на арбитраж от регистъра към Министерството на правосъдието, в случай че бъдат констатирани „системни тежки нарушения“ на Закона за арбитражите, гласува парламентът с приетия на второ четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за международния търговски арбитраж.
С приетите текстове се създава публичен регистър на арбитражите, съдържащ информация относно постоянните институции, осъществяващи арбитражна дейност, със седалище в България. Регистърът на арбитражите се води и поддържа от Министерството на правосъдието, гласува Народното събрание.
Според приетите текстове, арбитражна институция, която се учредява към юридическо лице, вписано в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или в друг регистър, трябва да отговаря на следните изисквания: да е приела правила за устройството и организацията на арбитражната дейност, както и тарифа за таксите и разноските, които се събират при осъществяване на дейността, и да поддържа списък на арбитри; да поддържа офис, деловодство, архив и интернет страница с връзка към електронната деловодна система; членовете на управителния ѝ орган, ако има такъв, и вписаните в списъка арбитри, да отговарят на изискванията. Предвижда се още при провеждане на арбитраж в Регистъра да се вписва всяко арбитражно производство, което е образувано пред тях.
Според приетите текстове, арбитър може да бъде дееспособен пълнолетен гражданин, който „не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията; има висше образование; има най-малко 8 години професионален стаж; не е лишен от правото да упражнява определена професия или дейност или да заема определена длъжност; не е в производство по несъстоятелност, не е невъзстановен в правата си несъстоятелен или не е осъждан за банкрут; притежава високи морални качества“.
Арбитър, който постанови решение по спор, който не може да бъде разглеждан от арбитраж, и решението е обявено за нищожно на това основание от Върховния касационен съд, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лева. На арбитражния съд, съответно на юридическото лице, към което е учреден, се налага имуществена санкция от 5000 до 25 000 лева. Предвижда се при повторно нарушение глобите, съответно имуществените санкции, да са в трикратен размер.
Депутатите приеха още арбитражното решение да се приема за нищожно, когато е постановено от арбитраж, който не е вписан в Регистъра; от арбитър, който не е вписан в Регистъра, когато е по спор, предметът на който не подлежи на решаване от арбитраж.
Предвижда се още арбитражното решение да може да бъде отменено от Върховния касационен съд и ако по надлежния съдебен ред бъде установена неистинност на документ, на показания на свидетел, на заключение на вещо лице, върху които е основано решението, или престъпно действие на страната, на нейния представител, на член от състава на арбитража или негов служител във връзка с решаването на делото.
Депутатите гласуваха още, че всеки арбитражен съд води деловодство и архив. Деловодството осигурява информация за арбитражните дела от образуването им до предаването им в архив. Деловодството се поддържа и в електронна форма, като за всяко дело се образува електронно досие. Достъп до електронното досие се осигурява на страните, на арбитрите, избрани или назначени да разгледат и решат делото, на съда, на министъра на правосъдието и на Инспектората към министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт, гласуваха още депутатите.
В архива се съхраняват приключените дела за срок до 10 години от приключването им. Решенията и мотивите към тях, както и сключените спогодби се съхраняват за срок до 50 години, гласят още приетите текстове.
След гласуването на законовите промени министърът на правосъдието благодари на народните представители за свършената работа. Промените, които направихме, са изключително мащабни реформи, отбеляза Георги Георгиев и добави, че с тях са били „прерязани“ опитите да се използват арбитражите от имотната мафия.
В хода на разискванията министър Георгиев обясни, че се предвижда задължение за тези институции, които твърдят че са такива, да отговарят на изискванията, да кандидатстват пред Министерството на правосъдието и ако бъдат вписани в регистър съответните арбитражи, едва тогава да имат право да правораздават. В тази връзка се дават допълнителни правомощия при проверка от страна на Окръжния съд и съответно развързване на ръцете на окръжните съдии при постановяване на отказ за издаване на изпълнителен лист при наличие на основание за нищожност по преценка на съдията, обясни министърът.
Наред с това се дава възможност нищожността по такива дела да бъде провъзгласена безсрочно от Върховния касационен съд, обясни министър Георгиев. По думите му, това е много важна защита. Той посочи, че с приетите текстове се дава възможност на Инспектората към Министерството на правосъдието да извършва случайни проверки, предвижда се и възможност от Министерството на правосъдието да се самосезират, както и за служебен достъп до електронния архив до всички висящи и приключили арбитражни дела.
Наред с това предвиждаме и ВКС да изпраща на министъра на правосъдието решение за обявяване на нищожност или за отмяна на арбитражно решение, оспорено по съответния ред пред ВКС, добави министър Георгиев. Предвиждаме възможност министърът на правосъдието да може да разпореди заличаване на арбитраж от регистъра при наличието на системни тежки нарушения, каза още той.