Министерството на културата работи по синхронизиране на културния календар на държавните и на общинските културни институти не само по населени места, каза пред журналисти в Кърджали заместник-министърът на културата Георги Султанов.
Той отчете, че към настоящия момент и едните, и другите работят сякаш самостойно, което създава реална, но абсолютно излишна конкуренция с изяви с дублиращи се дати и др. Султанов допълни, че ако всички институции координират програмите си, то културният календар би бил много по-подреден, по-професионално изглеждащ, а и резултатите на всички биха били далеч по-добри.
„От 1999 г. има заложено в закона създаване на Национален културен календар. Той е първостепенен, но оттам нататък следва това синхронизиране, така че България да има наистина ясна културна политика и програма. Така че и за гостите на страната, и за нашите жители, който където отиде, да е ясно какво се случва, а и съответно нивото да се покачи“, каза заместник-министър Султанов.
Днес той се срещна с директора на Дома на културата в Кърджали. След нея обясни, че освен синхронизиране на календара на двете институции в родопския град, е коментирана и възможността за партньорство между двата културни института – общинският Дом на културата и държавният Театрално-музикален център, които да кандидатстват и работят съвместно по различни програми.
Заместник-министърът уточни, че Кърджали не е първият град в страната, в който провежда срещи по темата.
На въпрос дали по този начин културните институти не биха загубили идентичността си, заместник-министър Султанов отговори: „Когато се съберат двама родители обикновено правят нова идентичност. Защо трябва да си мислим, че единия като се събере с другия ще се загуби идентичността? Аз се надявам изкуството да се превърне в семейство“.