лукс за половин България, недостъпна за всеки четвърти европеец

0
126


С най-малък шанс да отидат на ваканция са румънците

Всеки четвърти европеец не е могъл да си позволи едноседмична почивка през 2024 г., сочат данни на Евростат. Докато средно за 27% от хората над 16 г. в ЕС е непосилно финансирането на едноседмично пътуване, което всъщност е подобрение с 1,5% в сравнение с м.г., както и с цели 10,6% спрямо 2014 г., ситуацията по държави е доста различна.

Най-високият дял на хората, които не могат да си позволят ваканция за една седмица поне веднъж годишно, е регистриран в Румъния. Там над половината от населението (58,6%) е посочило, че не разполага с достатъчно пари за подобно пътуване.

На второ място се нарежда Гърция, където 46% от хората не могат да отидат на едноседмична екскурзия. Икономическата ситуация в южната ни съседка явно се влошава, тъй като през 2023 г. тя е била две места по-долу в класацията.

Освен това според проучване на гръцкия Институт за изследване на потребителските стоки на дребно 52% от жителите

изобщо не са планирали да ходят на почивка

през 2024 г., което затвърждава данните на Евростат.

Трета в класацията е България – 41,4% от хората у нас не са могли да си позволят едноседмична почивка през изминалата година. Страната ни всъщност отчита леко подобрение – през 2023 г. сме били на второ място от 27-те страни членки (44,2%).

Страните с нива над среднитe за ЕС са Унгария (39,3%), Португалия (35,2%), Хърватия (34,7%), Испания (33,4%), Словакия (33,4%), Кипър (33,2%), Литва (32,2%), Италия (31,4%), Латвия (29,3%) и Малта (28,8%).

Люксембург има най-нисък дял на жителите, които не могат да си позволят едноседмична почивка – едва 9%, следван от Швеция (11,6%) и Нидерландия (13%).

По-задълбочен анализ на Евростат и Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) разкрива, че през 2023 г. 15% от работещите в блока не са могли да си позволят едноседмична почивка. Макар на пръв поглед този процент да изглежда нисък, той представлява почти 42 млн. европейци.

Във всяка от четирите големи икономики на ЕС например – Германия, Франция, Испания и Италия, над 5 млн. работници не са могли да си позволят по-дълга ваканция. Когато става дума за брой засегнати, Италия води класацията – заетите, които нямат достатъчно пари за почивка, са цели 6,2 млн. души. Германия е втора с 5,8 млн. души, следвана от Испания – 5,6 млн., и Франция – 5,1 млн.

Над 3,5 млн. работници в Румъния и Полша също не са могли да си позволят почивка през 2023 г. Тази цифра е над 1,5 млн. в Унгария и Португалия, малко над 1,3 млн. в Гърция, а в България почти 950 хил. работещи не са успели да отидат на едноседмична ваканция.

“Почивката със семейството или приятелите е важна за нашето физическо и психическо здраве, като е основна част от европейския социален договор”, коментира шефката на ETUC Естер Линч, която разкритикува ситуацията, която данните представят.

Според Линч, “след като са работили усилено цяла година, почивката е най-малкото, което работещите хора трябва да могат да си позволят, и

не бива да се допуска това да се превърне в лукс”

Шефката на ETUC предупреди, че “тези данни показват, че в Европа има спешна нужда от качествени работни места и че нашият социален договор продължава да се руши в резултат на нарастващото икономическо неравенство”.

Според статистиката бедността сред работниците нараства в целия ЕС, като отбелязва увеличение за трета поредна година. През 2022 г. 40,5 млн. са заявили, че не могат да си позволят едноседмична почивка. През 2023 г. скокът е с над един милион, като вследствие на това и делът на засегнатите е нараснал от 14 на 15%.

“Резултатите са следствие от все по-неравностойната икономика, в която работниците са принудени да се откажат от почивките си поради нарастващите разходи за настаняване, транспорт и храна, в допълнение към намаляващата покупателна способност и спекулата”, посочиха още от ETUC.

Данните разкриват и силно неравенство в достъпността, особено между Източна и Западна Европа. Румъния е начело в класацията, като 32% от работниците не могат да си позволят едноседмична почивка. Непосредствено след нея са Унгария (26%), България (24%), Португалия и Кипър (с по 23%) и Словакия (22%). Скандинавските страни – Финландия, Швеция и Дания, заедно с Нидерландия, Люксембург и Словения отчитат най-ниските нива на ваканционна бедност – между 5 и 7%. За Чехия, Австрия и Белгия цифрата е 10% или по-малко.





Източник 24часа