- Другото условие е длъжникът да е бил добросъвестен
- Неприкосновена остава сума от дохода му в размер на минималната заплата
- Делата ще се гледат в районните, а не в окръжните съдилища, за да е по-бързо
Личен фалит ще може да се обявява, ако физическо лице има задължение за повече от 10 минимални работни заплати и не е плащало по него от над 12 месеца. Това гласи текст в окончателно съгласувания вариант на Законопроекта за несъстоятелност на физическите лица, чието приемане на второ четене започна в четвъртък.
Законът е една от четирите мерки, необходими за втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост. А България е единствената държава в ЕС без уредена възможност и физическите лица, също като юридическите, да обявяват фалит.
Правната комисия се спря на варианта с десет минимални заплати, след като отхвърли едно по едно всички останали предложения, сред които прагът да е 6 или 12 заплати.
Така в момента сумата става 10 770 лв., като ще се вдигне идната година, а и през следващите с ръста на минималното възнаграждение. Ако е натрупал дълг в такъв размер и не е бил в състояние да прави вноски по него цяла година, длъжникът има право да открие процедура по несъстоятелност през съда.
Производство по несъстоятелност може да се открие и за съпрузи,
които живеят в имуществена общност и дори от настойник и неговия попечител.
Натрупаните задължения трябва да са само за лично потребление. Процедури за личен фалит не може да се обявяват от хора, които са еднолични търговци или упражняват свободна професия. За тях трябва да се прилага Търговският закон, където процедурите по несъстоятелност са далеч по-сложни.
Длъжникът, който иска личен фалит, трябва обаче да е бил добросъвестен – да няма задължения към държавата, към фиска, нито да е уронил финансовите интереси на своя кредитор.
Таксата за откриване на процедура по несъстоятелност на физически лица е само 10 лв., но длъжникът след това трябва
да плати и разноските по делото, предвижда проектът
Една от съществените промени е прехвърлянето на делата по личен фалит от окръжните към районните съдилища с цел процедурата да бъде по-достъпна и по-бърза. Мотивът е, че районните съдилища са по-близо до гражданите, което ще намали разходите и времето за участие в производството.
Както и в обичайните производства по несъстоятелност, и в процедурите за физическите лица се прави списък на кредиторите, които трябва да бъдат удовлетворени, и синдици, които ръководят масата по несъстоятелността. Кредиторите се удовлетворяват от приходите от продажба на имущество на длъжника, само че трябва да се спазват разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс, където подробно е изредено от какво не може да се лишава един човек.
Това са вещите, които са необходими за обикновено потребление на длъжника и неговото семейство, храна за един месец, гориво за три месеца, машини и съоръжения за упражняване на неговия занаят.
Не могат да се секвестират работната заплата и пенсията на длъжника, но само до размера на минималната работна заплата.
Неприкосновено остава и жилището, ако му е единствено
Мнозинството подкрепя предложението на Министерството на правосъдието за синдици в такива производства да може да се назначават държавни съдебни изпълнители с поне 5 г. стаж, ако в продължение на месец не се намери друг. Синдикът ще получава еднократно една минимална работна заплата при първото съставяне на списък на вземания и опис на имуществото, план за погасяване на задълженията и пр. Ще взема и 2% от стойността на осребреното имущество, но това не се отнася за държавните съдебни изпълнители.
Законът слага край на т.нар. вечен длъжник, като през последните близо 10 г. бяха подготвени няколко проекта, но до приемането им така и не се стигна.