Литературно четене по повод Деня на Европа и 80 години от края на Втората световна война организира в Плевен местното Сдружение „Дружество на писателите“. То се състоя в залата на Художествена галерия Колекция „Дарение Светлин Русев“.
В литературната вечер взеха участие Лалка Павлова, Витка Витанова, Атанас Славчев, Венета Йочева, Люлин Занов, млади автори от Професионалната гимназия по механоелектротехника (ПГМЕТ) в града и тяхната учителка Наташа Басарова, която е член на Дружеството. Водещ беше поетът Валери Петров.
„Човечеството загуби във Втората световна война над 70 милиона души, а само Съветският съюз – над 27 милиона. С нашата вечер отбелязваме кръглата годишнина от нейния край и Деня на Европа. Това са знаменателни дати, особено в сегашното време, което е потънало във войни и неразбирателства по целия свят“, каза за БТА секретарят на Дружеството на плевенските писатели поетесата Татяна Любенова.
В началото на вечерта с едноминутно мълчание беше почетена паметта на писателя Пелин Пелинов. Поетесата Лалка Павлова припомни накратко неговата творческа биография. По-късно тя прочете свое документално есе, писано от мястото на събитията между Русия и Украйна през 2014 г.
Четирима от младите поети от клуб „Театър в рими“ от ПГМЕТ представиха свои авторски произведения. Те са ученици от осми до 12-и клас. А техният ръководител прочете свое стихотворение, написано специално за повода. То се казва „Ден на Европа“. „Единни, макар и различни, да търсим към правдата път“ е посланието на нейната творба.
Музикален фон на вечерта бяха изпълненията на цигуларя Пламен Иванов. „С музиката на Моцарт да сведем глави пред милионите жертви на войната. Дори и един човек да загине, това е нарушение на природните закони. Музиката на Моцарт е най-близо до естетическото съвършенство, красотата, нежността, хуманизма“, каза той преди своето първо изпълнение.
/ЛРМ/