ЛИК е едно от малкото и най- ценни списания, чието съдържание предлага информация за изкуство, култура и литература в страната. Това каза директорът на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен д-р Росица Добрева в Националния пресклуб на БТА в областния град при представянето на последния брой на списание ЛИК в пресклубовете на Агенцията в страната и чужбина, посветен на 60-годишнината от отпечатването на първия му брой. На представянето на списанието в пресклуба на БТА в Шумен бе и Роза Енчева – дългогодишен главен редактор на Радио Шумен, която сега работи в едно от първите читалища в България – „Добри Войников–1856“, която заяви: „Задължително трябва да има такова списание!“.
„ЛИК е едно от най-ценните списания, чието съдържание включва изкуство, култура и литература. Подобни издания са малко. Да, има издания само за литература, само за култура. Аз имам наблюдения и в читалните, че това беше и е едно от ползваните и от ученици, и от студенти, естествено и от възрастни хора, вълнуващи се от проблемите на културата и изкуството. За жалост, през последните години, списанията на тази тема се ползват все по-малко от масовия гражданин. Причините са много, но се надявам, че издаването на ЛИК и в електронен вариант ще спечели много от младите хора, защото не всичко е политика, икономика, трябва да има и култура в тази държава“, посочи Добрева.
В отговор на въпрос на репортер на БТА, тя каза, че през последните две, три години Регионалната библиотека в Шумен има пропуски в хартиения вариант на списанието, но припомни, че всеки може да го открие на сайта на БТА.
„Прави ми впечатление, че са много по-специализирани изданията на ЛИК през последните години – посветени са на дадена личност, на дадено събитие. В миналото, в първите му години, то обхващаше тематично точно – литература, изкуство, култура… От една страна новата редакционна политика е добра, но самото заглавие за мен предполага да съдържа сборни теми от литературата, изкуството и културата. Навремето имаше много интервюта в списанието с бележити писатели, художници. Това ми правеше впечатление и се ползваше. Имаше и много научни, не научнопопулярни статии, посветени на изкуството и културата. Сега се пренасочва към друг вид издание и се надявам, че достъпът му и в електронен формат ще спомогне да достигне и до младите хора“, каза още Добрева.
По спомени на Роза Енчева, когато е започнала да чете списанието, то е предлагало на читателите „доста елитарна култура“. По думите ѝ „пред тогавашните репове (място за разпространение на печатни издания – б.а.) се тълпяха опашки от хора, които искаха да си купуват предимно списание „Паралели“, също издание на БТА, защото беше популярно, но със състудентите ми четяхме и ЛИК. Само там можехме да видим какво предлагат филмовите фестивали по света например. Ако не можехме тогава да гледаме филмите, то можехме поне да прочетем за тях и да научим какво става по тези фестивали. В списанието тогава можехме да прочетем примерно интервюта със Солженицин или с някой друг известен автор, които тогава на друго място нямаше къде да прочетем. Това беше ЛИК“, заяви Енчева.
„По-късно, когато започнах работа в медия, в радиото, за мен списанието ме учеше как да работя като журналист – как да си подбирам темите, как да ги развивам, как да си задавам въпросите, какви да са посоките на развитие на разговора… Списанието беше един наръчник по журналистика“, каза още Енчева.
Тя коментира и последния етап от развитието на „ЛИК“, разработващо тематични материали или свързани с годишнини. „Може пък това да е идеята – да се разработват тематични материали. Действително в абревиатурата на списанието се съдържа литература, изкуство и култура. На мен ми липсва един по-широк поглед по темата театър например, а не само към народния, който наскоро списанието представи“, сподели Енчева.
Тя заяви, че задължително трябва да има такова списание. „Много ми се иска да бъде направен подбор на текстове за списанието, като и на автори, които да работят за изданието – от които имаш какво да научиш, от които ще искаш да прочетеш. За мен едно списание се прави от хора. Важно е кой го създава и какво пише в него“, каза още Роза Енчева.
„Лично аз имам нужда от такъв вид списание, без значение дали е на електронен или хартиен носител, защото не всичко в живота ни е пари, икономика и политика. Надявам се да няма повече прекъсвания в издаването му“, допълни Добрева.