Към момента не е постъпила информация за засегнати от пожари паметници на културата, каза министърът на културата Мариан Бачев

0
123


Към момента в Министерството на културата не е постъпила информация за засегнати от пожари паметници на културата. Това каза министърът на културата Мариан Бачев в отговор на въпрос на народния представител Хюсеин Хафъзов от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ по време на днешното заседание на Комисията по култура и медии в Народното събрание.

„В момента нямаме подадена информация за пострадали паметници на културата, исторически или археологични обекти. Въпреки това сме готови да реагираме, защото е изключително важно за целия ни екип историческото наследство да бъде съхранено и сме се заели много сериозно с този казус“, посочи министърът.

В реплика Хафъзов попита дали съществува методика за проследяване на щети при пожари: „Става дума за стотици декари гори и поля, където е много вероятно да има археологически находки, или частни домове, които са паметници на културата и трябва да бъдат запазени“, попита той.

В отговор на репликата заместник-министърът доц. Тодор Чобанов обясни, че при пожари се взимат мерки да се защитят археологическите разкопки и че цялата музейна мрежа подава информация за щети. По думите му, Законът за културното наследство предвижда механизъм за уведомяване, но до момента в Министерството няма подадени сигнали.

/ВБ/



Източник БТА