Курортната местност Трещеник, която е разположена над Якоруда, е едно от малкото места в България, в които можете да карате колело по сравнително лесни планински маршрути, посочва пред БТА Любомир Ботушаров, дългогодишен колоездач и създател на сайт, посветен на планинското колоездене.
Колоездене през лятото в Трещеник и околностите
Маршрутите на територията на Община Якоруда са общо 14, като част от тях са: Трещеник – Семково (под Сухото езеро), Трещеник – местност Мочура, Трещеник – Нехтеница, обиколка на района, намиращ се на югозапад от Трещеник (покрай връх Торица и рида Брабрите), Якоруда – Нехтенски водопад, както и Якоруда – пътека „Водолаза“, посочи Ботушаров. Той обясни, че тези маршрути са обходени от него през миналата година. Те все още не са маркирани и по тях няма информационни табели, отбелязва той.
Ботушаров посочва, че районът на курортната местност Трещеник е подходящ за колоездене през лятото, тъй като се намира на сравнително голяма надморска височина и през летните месеци там е по-прохладно. През пролетта в района все още има сняг, заради което колоезденето не е възможно, посочва Ботушаров.
Маршрутите за колоездене, които се намират в района на община Якоруда, са популярни сред местните хора и сред туристите, изтъква Ботушаров.
Пътеката „Водолаза“ е много посещавана, тъй като Якоруда е близо до Банско, а там има много любители на планинското колоездене, посочва дългогодишният колоездач.
Екипировка за планинско колоездене
В околностите на Якоруда, по склоновете на Рила и на Родопите, в по-ниските части на планините почвите са доста песъчливи, пътеките рядко са кални, поради което най-подходящите сезони за колоездене са пролетта и есента. Маршрутът по протежение на пътеката „Водолаза“ е труден за колоездачите, които нямат голям опит. Сред лесните маршрути е този, които преминава по поречието на река Бяла Места, след което се изкачва до Нехтенските водопади, отбелязва Ботушаров.
Той посочва, че при по-трудните маршрути трябва да сте с велосипеди за планинско колоездене. При по-лесните маршрути може да карате и по-евтин велосипед, посочва дългогодишният колоездач.
Когато карате колело в планината, е задължително да бъдете с каска и ръкавици, както и да носите слънчеви спортни очила, отбелязва Любомир Ботушаров. Той посочва, че при по-лесните маршрути е достатъчно да си носите вода, калорична храна и енергийни блокчета, които съдържат повече въглехидрати и протеини.
Обикновено по маршрутите има чешми, но е добре да си носите вода и напитки, които съдържат протеини, витамини, минерали и други полезни вещества, допълва експертът.