Кулинарен мастършеф учи децата да се хранят здравословно в детска градина в Нова Загора

0
10



Кулинарен мастършеф за децата в предучилищна възраст организира детската градина „Тракийче“ в Нова Загора, като част от обучението по здравословно хранене. Днешното състезание е едно от заниманията по интереси, които детската градина осъществява по проекта „Силен старт“ на Министерството на образованието и науката (МОН). Темата на кулинарната надпревара бе „Бързо, лесно и полезно“, а децата сътвориха пъстри чинии с плодови салати, за което получиха награди, съобщават от МОН в сайта си.

Заниманията по интереси в детската градина „Тракийче“ са свързани със здравословния начин на живот, здравословното хранене, спорта, важността от пиенето на вода, полезността от игрите на открито, грижите за домашните любимци и други. Целта на екипа е под формата на игри да се създадат полезни хранителни навици и да се стимулират децата да играят на открито и да спортуват. Заниманията се организират от детската учителка Нели Желязкова, чиято първа специалност е в областта на здравните грижи – „фелдшер“.

Детската градина участва и в други дейности по проекта „Силен старт“ – работа с родители и работа с деца със специални образователни потребности (СОП). Като част от първата, екипът организира срещата „Моето семейство в снимки“, на която родители предоставиха фамилни снимки, споделиха преживявания, спомени, емоции и направиха обща изложба.

В инициатива „Четенето е забавно“ родителите четоха или разказваха кратки приказки на децата. Някои от тях сътвориха от картон образи на герои от приказката „Дядо и ряпа“, които могат да се използват за настолен театър. В работилницата „Богатствата на есента“ учители, заедно с родители и деца посетиха градския пазар за плодове и зеленчуци, събраха цветни идеи, купиха продукти за есенното меню и показаха по-късно в детската градина как се прави типичната за сезона царска туршия.

Предстои да бъде организирана и работилницата „Пъстри мартеници“, в която професионалист, който изработва мартеници, ще покаже на децата и на родителите различни техники за плетене на мартеници. Децата ще участват с мартениците на открита изложба, заедно с други детски градини в Градската библиотека. Ще се състои и солидарна акция с родители за обновяване на цветните градинки в детската градина.

По отношение на работата на деца със СОП по проекта е назначен психолог. Митошка Стоянова осъществява допълнителната подкрепа както в индивидуални занимания, така и в подпомагане на конкретни дейности на децата в заниманията с цялата група. Създадена е подкрепяща среда, която да подпомага децата със СОП – визуални разписания, чрез които те да могат да работят съобразно своите потребности, темпове с желание и стремеж за развитие.

„Силен старт“ е финансиран по Програмата „Образование“ и е съфинансиран от Европейския социален фонд. По него със средства в размер на 105 млн. лв., за петгодишен период, ще бъдат подкрепени над 70 000 деца и родители в цялата страна.

Както писа БТА, проектът „Силен старт“ е един от най-концептуалните проекти в Министерството на образованието и науката, защото неговата основна цел е да даде възможност за силен и равен старт на различни групи деца – както със специални образователни потребности, така и на деца от уязвими групи, на деца с дарби, на талантливи деца. Това е свързано както с допълнителната подкрепа в детската градина, така и с общата подкрепа, включително и на психологическа подкрепа на децата, което е много важно в тази възраст, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при представянето на дейностите по проекта „Силен старт“ на МОН в детската градина 50 „Зайчето Куики“, което се състоя през октомври 2024 г.



Източник БТА