Първо арести на хора от азерската диаспора в Екатеринбург, после на журналисти в Азербайджан. На заден план са турските амбиции към региона
Какво се случва между Русия и Азербайджан? Споразумение за търговски път между Турция, Армения и Азербайджан без руско участие има опасност да ескалира напрежението в размирния Кавказ.
Неотдавна арменският премиер Никол Пашинян бе в Турция на среща с президента Реджеп Ердоган. Според различни източници там се е договаряло споразумение между Армения, Азербайджан и Турция за пътна и железопътна връзка, която да свързва Азербайджан с ексклава (територия на Азербайджан извън държавата – б.р.) Нахичеван през арменската област Сюник. Това би означавало изключване на Русия от ключов геополитически и икономически проект в Южен Кавказ.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Става дума за проекта на Баку за прокарването на Зангезурския коридор
Според анализатори подкрепяният и от Анкара проект цели да свърже разделените хора от една и съща етническа общност. Но стратегическото значение на този коридор е, че това е пътят, който свързва Европа през Турция и Кавказ с Централна Азия, обяснява пред “24 часа” политическият и международен анализатор д-р Мариян Карагьозов.
Може ли обаче този коридор да е причина за високото напрежение между Азербайджан и Русия? Слуховете за този сценарий се засилиха, след като арести, дипломатически раздор и взаимни обвинения белязаха последната седмица взаимоотношенията между двете страни. Напрежението дойде на фона на ареста на около 50 души от азерската диаспора в Екатеринбург по обвинения за престъпления от началото на века. Двама етнически азербайджанци умират при неизяснени обстоятелства по време на ареста, който властите в Баку определиха като брутално насилие и убийство. От своя страна говорителят на Кремъл Дмитрий Песков защити и определи действията на руските сили за сигурност като рутинна работа.
Отговорът на Баку дойде дни след това Азербайджан отменя всички планирани културни събития, свързани с Русия, като се позовава на “системни актове на насилие” срещу азерската общност. Още по-силен знак бе решението да се отмени посещението на руския вицепремиер Алексей Оверчук в Азербайджан заедно с планирана визита на руска парламентарна делегация.
А на 30 юни и 1 юли в Баку бе арестуван Игор Картавих, шеф на местния клон на руската медия “Спутник”,
и главният редактор на изданието Евгений Белоусов в обвинения за шпионаж. Според анализатори зад действията на Азербайджан стои по-широк геополитически контекст – а именно Зангезурският коридор.
Въпреки това според Мариян Карагьозов става дума за
артерия, свързана с турските амбиции към Кавказ
и Централна Азия, които той определя като топприоритетни за Анкара.
Като че ли опитите и за доминиране в Близкия изток се провалиха след арабската пролет, а отношенията с Европейския съюз са замръзнали на едно място. Докато
в Централна Азия Турция вижда потенциал,
обусловен както от културни фактори, така и от разширяването на пазарите си чрез строителни фирми и износ на свои стоки и продукти, обяснява Карагьозов. А благодарение на подема във военната си индустрия, Турция изнася за някои от тях дронове и бронирани машини. Според него обаче по отношение на сигурността тези страни са доста обвързани с Москва, а пък в търговско-икономически и енергиен план е много силно присъствието и на Китай. Полето, което остава за Анкара, не е толкова широко, смята Карагьозов.
Въз основа на търговските и политическите реалности конфликтът между Русия и Азербайджан по-скоро ще остане ограничен. Основната връзка между Русия и Азербайджан е в енергийната сфера, тъй като Азербайджан закупува големи количества руски петрол и газ. Въпреки че Баку е производител, той се възползва от световната конюнктура и закупува с отстъпка руски петрол, а пък продава на западните пазари свой петрол на печалба.
Геополитическият залог обаче се вдига, тъй като този път засяга интересите на Иран, който пък изпитва опасения, че подобен проект твърде много би засилил турското влияние в района. Неслучайно
Техеран дипломатически подкрепя Армения
А въпреки че отношенията между Турция и Азербайджан са под лозунга “един народ в две държави” заради етническата, културната и езиковата близост между турците и азерите, трябва да се има предвид, че хората в Азербайджан са предимно шиити, което пък ги свързва с Иран, макар и властите в двете страни да са в обтегнати политически отношения.
Очаква се в близките месеци да се проведат допълнителни преговори между Армения, Азербайджан и Турция за уточняване на детайлите по управлението и функционирането на коридора. Според източници администрацията на Тръмп настоява за създаването на неутрална логистична фирма, управлявана от САЩ, която да оперира коридора, за да се избегне пряк контрол от страна на която и да е от регионалните сили.
Изключването на Русия от Зангезурския коридор обаче може да доведе до ответни действия от страна на Москва, включително засилване на военния и дипломатическия натиск върху Азербайджан и Армения. Русия вече показа недоволство след свалянето на азербайджански пътнически самолет през декември 2024 г., което Баку приписа на руска противовъздушна ракета, макар Москва да отрича отговорност. Съчетано с арестите на руски граждани в Баку и напрежението около азерската диаспора в Русия, може да доведе до по-нататъшно влошаване на отношенията в иначе размирния регион.