• “Орлите” вкараха гол и удариха две греди, но хърватите взеха аванс в Разград

Лудогорец загуби от хърватския първенец Динамо (Загреб) с 1:2 след кошмарен старт и липса на късмет в първия им мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Дино Перич (6) шокира българския шампион в началото, а малко в 9-ата минута вратарят Серджио Падт си вкара автогол и удвои аванса на гостите. Бърнард Текпетей (22) върна надеждите на “орлите”, които след почивката на два пъти удариха гредите и нямаха късмет да стигнат до равенството.

Треньорът Анте Шимунджа пусна сред титулярите юношата на “орлите” Иван Йорданов, който зае едно от трите места в средата на терена, където си партнираше с новото попълнение Якуб Пьотровски и Каули Оливейра, а Кирил Десподов бе оставен на резервната скамейка от първата минута.

Българският шампион натисна след първия съдийски сигнал, но на два пъти Пиерос Сотириу пропусна да се разпише от изгодни ситуации. Гостите пък се възползваха от първия си шанс в мача и още в 6-ата минута поведоха, след като при центриране от статично положение топката стигна до Дино Перич, който си я повдигна с глава и с воле я пари в мрежата за 0:1. Три минути по-късно Сисиньо беше подминат отляво от Мислав Оршич, който даде много остър пас в наказателното поле на “орлите”, а вратарят Серджио Падт в опита да пресече топката си вкара автогол с левия крак за 0:2. Секунди след това Перич задържа с дясната си ръка откъсващия се Пиерос Сотириу, но реферът Джунейт Чакър не отсъди нарушение, макар кипърецът да оставаше “очи в очи” с Ливакович, но и ВАР не се намеси.

В 15-ата минута Йосим Дърмич остана сам срещу Падт отдясно по нападението и стреля по диагонала, но нидерландският страж Серджио Падт спаси с тяло. Лека полека домакините се съвзеха от шока и в 22-ата минута върнаха един гол. Бърнард Текпетей пое вляво на наказателното поле и шутира изключително силно по диагонала с левия крак, а топката мина между дясната греда и тялото на Ливакович за 1:2.

След половин час игра “орлите” имаха чудесен шанс за изравнителен гол. Сисиньо даде успореден пас, а Рик Джонатан увлече двама бранители на хърватите, което ги обърка и топката стигна до Каули Оливейра, но бразилецът шутира над вратата. Секунди след това и Текпетей опита мощен шут от разстояние с левия крак, но неточно. Последваха спокойни минути, а в края на първата част Рик Джонатан нахлу в наказателното поле, търсейки Пиерод Сотириу с пас по земя, но кипърецът беше блокиран от Лауритсен и топката излезе в корнер.

На почивката Анте Шимунджа направи принудителна смяна на усетилия болка вратар Серджио Падт и сместо него в игра влезе хърватинът Симон Слуга. Доминик Янков пък Каули Оливейра. Две минути след началото на втората част Рик Джонатан шутира силно с десния крак и топката се отби в гредата, след което в гърба на Ливакович, но не премина голлинията и вратарят я хвана. В 55-ата минута Рик Джонатан имаше нова добра възможност за гол, но шутира над вратата.

Лудогорец имаше два страхотно шанса за изравняване в рамкините на 60 секунди. Първо в 67-ата минута Бърнард Текпетей намери Пиерос Сотириу в наказателното поле и ударът на кипъреца бе спасен от Ливакович. Секунди след това при центриране от корнер Сотириу игра с глава, топката рикошира в тялото на Лауритсен и се удари в напречната греда.

В 83-ата минута гостите можеха да увеличат аванса си, след като резервата Лука Менало излезе сам срещу Симон Слуга, но прати топката над вратата. Лудогорец натисна в заключителните минути и най-доброто положение пропусна Игор Тиаго, който шутира встрани от вратата.

Така Динамо (Загреб) взе минимален аванс преди реванша в хърватската столица след седмица на 9 август от 21:00 часа българско време.

ЛУДОГОРЕЦ – ДИНАМО (ЗАГРЕБ) 1:2
0:1 Дино Перич (6), 0:2 Серджио Падт (9-автогол), 1:2 Бърнард Текпетей (22)

Лудогорец: 1. Серджио Падт (4612. Симон Слуга), 4. Сисиньо, 32. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон , 3. Антон Недялков – к, 82. Иван Йорданов, 6. Якуб Пьотровски, 95. Каули Оливейра (4664. Доминик Янков), 37. Бърнард Текпетей (7311. Кирил Десподов ), 19. Пиерос Сотириу (799. Игор Тиаго), 73. Рик Джонатан (7990. Спас Делев)
Резерви: 12. Симон Слуга, 67. Дамян Христов, 5. Георги Терзиев, 9. Игор Тиаго, 10. Матиас Тисера, 11. Кирил Десподов, 14. Дени Гропер, 21. Жан Карничник, 64. Доминик Янков, 90. Спас Делев
Треньор: Анте Шимунджа

Динамо (Загреб): 40. Доминик Ливакович, 13. Стефан Ристовски, 6. Расмус Лауритсен, 55. Дино Перич , 14. Роберт Любичич, 10. Мартин Батурина (864. Бошко Шутало), 27. Йосип Мишич , 5. Ариан Адеми – к, 7. Лука Иванушец (4677. Дарио Шпикич), 18. Йосип Дрмич (599. Бруно Петкович), 99. Мислав Оршич (7170. Лука Менало)
Резерви: 1. Даниел Загорац, 33. Иван Невистич, 2. Садех Мохарами, 3. Даниел Штефул, 4. Бошко Шутало, 9. Бруно Петкович, 12. Петар Бочкай, 20. Антонио Марин, 24. Марко Толич, 66. Емир Дилавер, 70. Лука Менало, 77. Дарио Шпикич
Треньор: Анте Чачич