Контраст между черно и бяло, огледало на входа и артнотка за комфорт върху 30 кв. м

0
11


С прецизно обмислен интериор малкият апартамент съчетава дневна и нощна зона плюс места

Жилищата като това с твърде ограничена площ от 30 кв. м са сериозно предизвикателство при вътрешното им оформление и изискват особено отношение при проектирането, тъй като всеки един квадратен метър в тях е изключително ценен. Необходими са сложни решения, които да осигуряват подходящи функционални и естетически условия за обитаване.

В интериора на този малък апартамент от около едва 30 квадратни метра са характерни следните ключови моменти – контраст между черно и бяло, акцентни

маси от естествен

дъбов паркет

и оптимален

светлинен комфорт 

Това е типично компактно жилище, чието общо пространство съчетава дневна и нощна зона плюс места за работа. Скромната квадратура изисква наличието на места за съхранение, които да са оптически ненатрапчиви в интериора. С тази идея е обособен голям гардероб с черни кант-дръжки и фронт от 3,2 метра, в който са скрити бойлер и пералня и е осигурен необходимият обем за съхранение на дрехи, обувки и най-различни елементи от бита.

Еднопространственият дом следва да бъде максимално гъвкав и да предлага различни функционални сценарии. В този случай диванът и холните маси лесно се преконфигурират в зона за спане. Посредством разместване на акцентните дървени плотове може да се получат вариации за употреба като бюро и малка трапезна маса, две бюра или събирането им в голям квадратен плот с размери 150 х 150 см, който при нужда се ползва и  като импровизирана маса за 6 или 8 души.

Модулните плотове са изработени по поръчка от българска фирма от масивен дъбов паркет, към които са прикрепени бели крака тип “фиба” – елегантно решение на конструкция, позната още от 40-те години на миналия век.

Въпреки недостигащата площ този миниатюрен апартамент

успява да осигури

усещане за

достатъчно простор

и необходимите удобства не само при временно ползване, но и в дългосрочен план. 

В търсене на такъв ефект са използвани огледало и зеленина, които посрещат при влизане. За приятната и функционално осмислена обстановка допринася и оптималното разположение на мебелите по периферията на стаята, а светлите ограждащи повърхности заедно със силното изкуствено осветление балансират употребата на тъмен гранитогрес за пода.

В проекта на архитектите Христо Тритаков и Милица Андреева от студио MESS са заложени чисти стени за работа и места за изкуство, които да внасят и артнотка в мечтания компактно аранжиран дом. 

Още идеи за интериора четете в новия брой на сп. “Идеален дом” 

 





Източник 24часа