Книги, в които е застъпена темата за технологиите, са по-близки до съвременните деца, каза за БТА библиотекарят Силвия Гушева от Регионална библиотека „Дора Габе“ в Добрич по повод Международния ден на детската книга, отбелязван днес.
По нейни думи съвременните приказки не са по-различни от старите, които хората познават от своето детство. “Днес хубавото е, че авторите се стараят да са по-близо до децата от гледна точка на това, че живеем в по-технологично време”, подчерта тя.
Силвия Гушева добави, че илюстрациите също са важни, когато се говори за детска книга. “Илюстрацията е това, което привлича по-малките. Когато те са под тригодишни, не можем да искаме да са толкова концентрирани в самото четиво, колкото в разглеждането, прелистването на книгата, което също е плюс и богатство на илюстрацията”, каза още тя.
Библиотекарят сподели, че практиката до този момент показва, че след втори клас интересът към книгата на децата малко намалява. “Това, разбира се, е строго индивидуално, но можем да кажем, че колкото по-малки са децата, толкова по-интересна им е книгата. От тази гледна точка имаме много инициативи, които насърчават ранното детско четене, това е смисълът на нашата работа”, каза Силвия Гушева.
По нейни думи през месец април в добричката библиотека “Дора Габе” ще има много събития, свързани с четенето. “Днес, 2 април, когато е Международният ден на детската книга, започва Маратонът на четенето. Той продължава до 23 април. Тази година нашата библиотека чества 75 години от създаването си, като по този повод организираме щафетно четене. По традиция ще раздадем награди за най-четящо семейство и най-четящо дете”, разказа Гушева.
На въпрос как можем да насърчим децата да четат в днешно време, тя отговори, че трябва да се предоставят близки до децата четива. “Да им се предложи нещо, което те да усетят, че е подходящо за тях. В тази връзка работим с много учители, детски градини, стараем се да предлагаме на нашите читатели много нови съвременни, полезни и атрактивни заглавия”, допълни библиотекарят.