Книга обединява интервюта с 48 варненци, очертаващи културния облик на града през последните 150 години

0
106



Излезе от печат книгата „Свидетелства от Варна“. Тя съдържа 48 интервюта за култура и изкуство, направени от Тинка Бозова, Любомир Кутин и Светлана Вълкова. Автор на въведението и съставител е Любомир Кутин. Корицата и графичната концепция е на дизайнера Димитър Трайчев. Фотографията на корицата е на Росен Донев. 

В интервютата за важни събития в града говорят актьори, режисьори, музикални творци и изпълнители, архитекти, художници, обществени дейци. Кутин е осъществил 30 от разговорите. Колекцията се допълва от интервюта на Тинка Бозова, завеждаща отдела за най-нова история в Регионалния исторически музей, реализирани в периода 1993-2002 г. 

Най-възрастният участник в „Свидетелства от Варна“ е първият назначен щатен режисьор на Варненската опера Драган Мицов (1908-1997), а най-младият е театралът Явор Гърдев. Така според съставителя се създава рамка от възгледите на три поколения, изкристализирали в различна културна, обществена и художествена среда в продължение на 100 години. Има и спомени за дейността на Митрополит Симеон, които проследяват събития, протекли във Варна, в по-ранен период. 

Изданието е структурирано в пет глави, като хронологията, с малки изключения, следва рождената дата на участниците. Първата включва само разговор с доц. д-р Емил Ив. Димитров, работил в продължение на осем години върху архива на Митрополит Симеон. Втората глава съдържа свидетелства за Варненския театър със спомени за началото му; за приноса му в националната култура през 1950-те и 1960-те години; критичния патос в театрални постановки през 1970-те и 1980-те; масовото пенсиониране на творци в активна възраст в началото на 1990-те години; новите естетически търсения на границата на хилядолетието. Има разкази и за някои самодейни формации. 

Третата част проследява музикалната култура, свързана със Средното музикално училище „Добри Христов“ след 1944 г., Варненската филхармония (1946-1998), Варненската опера (1947-2010), „Международния музикален фестивал „Варненско лято“ след 1957 г., Младежки колектив „Стефан Йовчев“, Представителния градски хор „Морски звуци“ (1957-2010), Младежка група „Вълна“ (1973-1989) и др.

Темата на четвъртата глава е балетът. Тя е фокусирана около танцовото изкуство и първия в света Международен балетен конкурс във Варна. Последната част съдържа свидетелствата на художници, архитекти, историци и културни администратори, касаещи градоустройствените промени, пластичните и мемориални обекти, животът на артистичните общности, както и различни инициативи в помощ на културата и изкуствата. 

Сред личностите, чиито свидетелства могат да се прочетат в книгата, са Желчо Мандаджиев, Станчо Станчев, Грациела Бъчварова, Борис Луканов, Михаил Мутафов, Иван Радославов, Иван Маринов, Розмари Стателова, Емил Димитров, Калина Богоева, Дария Василянска, Альоша Кафеджийски, Милко Божков. 

Създаден и е уеб сайт, където са достъпни интервютата от проекта „Свидетелства от Варна“. 



Източник БТА