Китай се надява „всички засегнати страни“ да участват в мирните преговори за Украйна

0
5


Китай заяви днес, че „всички засегнати страни“ от войната в Украйна трябва да участват в мирните преговори, точно когато руски и американски дипломати започнаха преговори в Саудитска Арабия, съобщиха Синхуа и Франс прес.

Запитан за тези преговори, в които Киев не е представен, говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун, приветства усилията в полза на мира.

„В същото време се надяваме, че всички засегнати страни и всички заинтересовани страни ще могат да участват в мирните преговори своевременно“, заяви говорителят на редовна пресконференция.

„Надяваме се, че всички страни ще могат да работят съвместно за преодоляване на първопричините за украинската криза, за намиране на балансирана, ефективна и устойчива архитектура за сигурност и за постигане на дългосрочен мир и стабилност в Европа“, каза още Гуо Дзякун.

Американският президент Доналд Тръмп призовава за бързо разрешаване на конфликта в Украйна и възнамерява скоро да се срещне с руския си колега Владимир Путин.

Делегации от високопоставени представители на САЩ и Русия, водени от първите дипломати на двете страни, започнаха разговори в Рияд тази сутрин. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев не е бил поканен на разговорите в саудитската столица.

Срещата в Рияд трябва да бъде „посветена главно на възстановяването на цялостните руско-американски отношения“, заяви вчера говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Лидерите на ключови европейски държави, обезпокоени, че това сближаване между Вашингтон и Москва се случва без тяхно знание, се срещнаха вчера в Париж за извънредни разговори, посочва АФП.





Източник 24часа